Vjen alarmi nga autoritetet në Mariupol: Rusët po pengojnë furnizimet me ushqime

03/03/2022 13:00
Mikhail Fridman tha në një konferencë shtypi në Londër se lufta është një tragjedi për të dyja palët.

Autoritetet lokale në Mariupol të Ukrainës thonë se rusët po ndalojnë furnizimet me energji elektrike, ujë dhe ngrohje, e po shkatërrojnë urat dhe lidhjet hekurudhore.

Autoritetet lokale në Mariupol të Ukrainës thonë se rusët po ndalojnë furnizimet me energji elektrike, ujë dhe ngrohje, e po shkatërrojnë urat dhe lidhjet hekurudhore.

Këshilli i qytetit me anë të një deklarate ka bërë me dije se rusët po pengojnë furnizimet edhe me ushqime. Ata i referohen këtu edhe bllokimit të Leningradit në rrethimin vdekjeprurës dhe të zgjatur nga forcat gjermane gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Ushtarët nga hordhia e Putinit po bombardojnë vazhdimisht qytetin, duke na penguar të evakuojmë të lënduarit, gratë dhe fëmijët. Ky është gjenocidi i popullit ukrainas”, thuhet më tej në deklaratë.

Që prej nisjes së luftimeve ruse në Ukrainë, qyteti port jugor i Mariupol në Detin e Zi, ka qenë në sulme të vazhdueshme.

Top Channel