Shtyhet raundi i dytë i bisedimeve/ Delegacioni rus mbërrin në Bjellorusi, ukrainasit pritet të vijnë orët e para të së enjtes

02/03/2022 18:15

Delegacioni rus ka mbërritur në Bjellorusi për raundin e dytë të bisedimeve me Ukrainën, ndërkohë që delegacioni ukrainas pritet të mbërrijë në orët e para të së enjtes.

Bisedimet do të zhvillohen të enjten herët në mëngjes, sipas orëve lokale.

Vladimir Medinsky që drejton delegacioni rus thotë se  shërbimet speciale bjelloruse do të kujdesen  për sigurinë në Bjellorusi, ndërsa ushtria ruse ka siguruar një kalim të sigurt për lëvizjen e delegacionit ukrainas. Ai falënderoi Bjellorusinë për pritjen e dy delegacioneve.

Delegacionet nga Ukraina dhe Rusia për situatën në Ukrainë do të përfaqësohen nga të njëjtët anëtarë si gjatë raundit të parë, sipas agjencia shtetërore ruse të lajmeve RIA.

Raundi i parë i bisedimeve të hënën zgjati për pesë orë dhe përfundoi pa ndonjë zhvillim pozitiv.

Top Channel