Ambasadorja amerikane në OKB thotë se Rusia ka përdorur armë të ndaluara, por Biden nuk e akuzon Putinin për krime lufte

02/03/2022 17:55

Ambasadorja e SHBA Linda Thomas-Greenfield u bëri thirrje vendeve të tjera anëtare të Kombeve të Bashkuara që të mbajnë Rusinë përgjegjëse për pushtimin e Ukrainës në komentet në një seancë speciale të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për Ukrainën, që ajo vuri në dukje se ishte sesioni i parë i tillë në 40 vjet.

Thomas-Greenfield tha se forcat ruse po shkatërrojnë infrastrukturën jetike për popullin ukrainas dhe presidenti rus Vladimir Putin duket i gatshëm të rrisë pushtimin.

“Ne kemi parë video të forcave ruse duke lëvizur armë jashtëzakonisht vdekjeprurëse në Ukrainë, e cila nuk ka vend në fushën e betejës. Kjo përfshin municione dërrmuese dhe bomba vakum – të cilat janë të ndaluara sipas Konventës së Gjenevës. Ne kemi parë kolonën vdekjeprurëse 40 milje të gjatë duke sulmuar drejt Kievit. Presidenti Putin vazhdon të përshkallëzojë situatën – duke i vënë forcat bërthamore të Rusisë në gatishmëri të lartë, duke kërcënuar se do të pushtojë Finlandën dhe Suedinë. Në çdo hap të rrugës, Rusia ka tradhtuar Kombet e Bashkuara. Veprimet e Rusisë janë kundër gjithçkaje që përfaqëson ky organ.” ajo tha.

Pak historik mbi ngjarjen: Një raketë e shumëfishtë termobarike ruse u pa nga ekipi i CNN në jug të Belgorod, Rusi, afër kufirit me Ukrainën herët pasdite të së shtunës. Ndonjëherë ato quhen “bomba me vakum” sepse thithin oksigjenin nga ajri përreth për të gjeneruar një shpërthim të fuqishëm dhe një valë të madhe presioni që mund të ketë efekte të mëdha shkatërruese. Nuk ka asnjë dëshmi se armët termobarike janë përdorur në konfliktin në Ukrainë.

Çfarë ka thënë Biden: Presidenti i SHBA Joe Biden më herët sot u pyet nëse besonte se Rusia po kryen krime lufte, për të cilën ai u përgjigj: “Ne po e ndjekim nga afër. Është shumë herët për ta thënë këtë.”

Në fjalët e saj, Thomas-Greenfield vlerësoi gjithashtu qytetarët rusë që protestonin kundër luftës dhe u bëri thirrje ushtarëve rusë të ulnin armët e tyre, duke e vendosur fajin për luftën vetëm tek Putin.

“E vërteta është se kjo luftë ishte zgjedhja e një njeriu dhe një njeriu i vetëm: Presidenti Putin.”

Top Channel