Pushtimi i Ukrainës, çmimi i benzinës thyen rekord në Britani

28/02/2022 12:29

Rritja e kostove të oborrit britanik ka shtuar presionin mbi konsumatorët, të cilët po përballen me rritjen e çmimeve.

Çmimi mesatar i një litri benzinë në Britani ka arritur në 150 pens, pasi pushtimi rus i Ukrainës shton presionin mbi koston globale të naftës.

Zëdhënësi i karburantit (RAC), Simon Williams tha se çmimi mesatar i benzinës shkoi në 151.25 p të dielën, ndërsa nafta u rrit në 154.72 p.

Kjo e bën rezervuarin e plotë të benzinës për një makinë familjare 55 litrash 83 £ dhe naftën 85 £. Çmimi mesatar i të dy karburanteve është rritur me më shumë se 1.5 p që nga e enjtja“, tha zëdhënësi.

Çmimet e naftës u rritën mbi 100 dollarë për fuçi teksa Rusia nisi pushtimin e saj javën e kaluar dhe njoftimi për sanksione të reja më të ashpra shtoi presionin ditën e djeshme.

Çmimet do të vazhdojnë të rriten pasi shitësit me pakicë blejnë në aksione të reja me çmime shumë më të larta. Kjo javë do të jetë një javë e rëndësishme për sa i përket çmimit të naftës pasi ka të ngjarë të zbulojë shpejtësinë e trendit të pashmangshëm rritës ose shtrirjen e paqëndrueshmërisë në treg”, shtoi Williams.

Ndërkohë, konsumatorët po goditen gjithashtu nga rritje të mprehta të çmimeve në të gjithë botën, veçanërisht për përdorimin e gazit dhe energjisë elektrike për shtëpi.

Top Channel