“Jam zemërthyer”/ Papa Françesku kërkon ndihmë për Ukrainën: Lëshoni armët!

27/02/2022 17:48

Papa Françesku ka bërë thirrje për t’i dhënë fund luftës së Rusisë në Ukrainë, e cila po merr përmasa të mëdha.

Teksa foli para një auditori në Sheshin e Shën Pjetrit, Papa tha se është zemërthyer dhe armët duhen lëshuar. Ai theksoi se zoti do ata të cilët duan paqen dhe ftoi njerëzit të merrnin pjesë në një ditë ndërkombëtare lutjesh dhe agjërimi për paqe.

“Ata që bëjnë luftën e harrojnë njerëzimin. Nuk vjen nga populli. Ata nuk marrin parasysh jetën e përditshme të njerëzve, por vënë interesat partiake para gjithçkaje dhe besojnë në logjikën djallëzore dhe perverse të armëve, gjë që është më e largëta nga mendja e Zotit. Ata janë vëllezër e motra, për të cilët duhet të hapim urgjentisht korridoret humanitare. Ata duhet të mirëpriten. Le të heshtin armët. Zoti është me paqebërësit, jo me ata që përdorin dhunën… Janë njerëzit ata që janë viktimat e vërteta, që paguajnë marrëzinë e luftës me lëkurën e tyre”, tha Papa

Një ditë më parë ai bëri një vizitë të papritur në ambasadën ruse për t’ia përcjellë ambasadorit të Moskës shqetësimin e tij për pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

Top Channel