Pushtimi i Ukrainës! UEFA ndëshkon Rusinë: Nuk ka finale në Shën Peterburg!

25/02/2022 10:50

UEFA ka konfirmuar se finalja e Ligës së Kampionëve të majit është zhvendosur nga Shën Petersburg në Paris, si kundër përgjigje ndaj pushtimit ushtarak rus të Ukrainës.

Organi qeverisës i futbollit evropian e bëri njoftimin pas një takimi të jashtëzakonshëm të komitetit ekzekutiv të premten. Loja ishte planifikuar të zhvillohej në Gazprom Arena në qytetin e dytë më të madh të Rusisë më 28 maj.

UEFA tha të enjten se dënoi me forcë pushtimin dhe mbeti e vendosur në “solidaritetin e saj me komunitetin e futbollit në Ukrainë”.

UEFA shprehu “falënderimin dhe vlerësimin” për presidentin francez Emmanuel Macron për “mbështetjen dhe angazhimin e tij personal që loja më prestigjioze e futbollit të klubeve evropiane të zhvendoset në Francë në një kohë krize të pashembullt”.

“Së bashku me qeverinë franceze, UEFA do të mbështesë plotësisht përpjekjet e shumë palëve për të siguruar sigurimin e shpëtimit për lojtarët e futbollit dhe familjet e tyre në Ukrainë, të cilët përballen me vuajtje të tmerrshme njerëzore, shkatërrim dhe zhvendosje.”, thuhet në deklaratën e UEFA.

Top Channel