Ministri i Jashtëm ukrainas: Rusia po sulmon kopshte fëmijësh dhe jetimore

25/02/2022 14:15

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kulebaa tha këtë të premte se sulmet ruse janë zgjeruar në kopsht fëmijësh dhe jetimore.

Ai i ka konsideruar këto sulme si krime lufte dhe shkelje të Statutit të Romës.

“Bashkë me Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm, ne jemi duke mbledhur këtë dhe fakte të tjera, të cilat do t’i dërgojmë menjëherë në Hagë. Përgjegjësia është e pashmangshme”, tha ai.

Top Channel