Trupat ruse kanë arritur në periferi të Kievit pasi kanë nisur një pushtim të plotë të Ukrainës nga tre drejtime kryesore.

Trupat po përparojnë nga veriu; nga lindja nëpër Donetsk, Luhansk, Kharkiv dhe Sumy; dhe nga Krimea në jug.

Dhjetra objektiva janë goditur, ndërsa trupat ruse janë dyndur në Ukrainë.

Lufta për Kievin

Të premten, trupat ruse mbërritën në zonën Obolon në veri të qytetit, sipas zyrtarëve ukrainas. Raportet sugjerojnë se përparimet kryesore ruse janë drejt qendrës së qytetit nga Ivankiv në veriperëndim të Kievit dhe Chernihiv në verilindje.

Kryeqyteti i Ukrainës është nën sulm të mëtejshëm me raketa ndërsa trupat ruse afrohen nga veriu.

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në zonën e qeverisë qendrore në qendër të qytetit pranë zyrës presidenciale.

Ushtria ukrainase thotë se ka hedhur në erë një urë mbi lumin Teteriv në Ivankiv, 50 milje (80 km) në veri të qytetit, për të ngadalësuar përparimin rus.

Ka pasur luftime të ashpra në aeroportin Antonov, në perëndim të Kievit. Dje trupat ruse ajrore sulmuan aeroportin në Gostomel.

Trupat ruse rreth Ukrainës

Rusia tani është në kontroll të plotë të pjesëve të konsiderueshme të territorit të Ukrainës.

Pasi mbrojtja ajrore e Ukrainës dhe infrastruktura tjetër ushtarake u sulmuan të enjten, kolonat e tankeve janë zhvendosur me shpejtësi në pozicion, të mbështetur nga artileria dhe fuqia ajrore.

Ndër objektivat fillestarë ishin Kievi, Karkhiv, Odesa dhe Ivano-Frankivsk.

Trupat tani po përhapen në pjesë të veriut, lindjes dhe jugut, me sulmet me raketa dhe artileri duke hapur rrugën për avancimin e forcave ruse.

Goditje nga veriu

Nga veriu, trupat ruse besohet se kanë kaluar kufirin në radhën e dytë të trekahësh midis grupeve, Rusisë dhe Bjellorusisë, në Senkivka.

Në javët e fundit, një dislokim i madh i trupave ruse është pranë Novye Yurkovichi dhe Troebortno, duke përfshirë “të gjithë ushtrinë e 41-të”, sipas Michael Kofman i Qendrës për Analizat Detare me qendër në SHBA.

Një përparim i dytë ka zbritur në anën tjetër të lumit Dnieper përmes Çernobilit.

 

Goditje nga lindja

Në lindje, ka pasur luftime rreth Kharkhiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës. Disa pjesë të qytetit janë bombarduar.

Ka edhe luftime rreth Donetskut, i cili është sulmuar nga trupat që kalojnë nga Belgorod në Rusinë perëndimore.

Agjencia ruse e lajmeve Interfax raportoi pretendime nga separatistët e mbështetur nga Rusia se ata kishin nisur një ofensivë në qytetin e kontrolluar nga ukrainas të Shchastia në Luhansk.

Pati gjithashtu luftime të ashpra rreth Sumy, afër Kharkiv.

Mendohet se janë rreth 15,000 separatistë të mbështetur nga Rusia në Donetsk dhe Luhansk, të cilët mund të ndihmojnë një avancim rus. Ukraina beson se shifra është më e lartë.

Goditje nga jugu

Në jug, trupat kanë kaluar nga Krimea në kontinent, drejt Khersonit, duke marrë Chongar dhe Novo Alekseyevka.

Shpërthime janë dëgjuar në qytete në të gjithë rajonin, duke përfshirë Odesa, Mariupol, Melitpol dhe Kherson.

Të enjten, zyrtarët ukrainas – të cituar nga agjencia e lajmeve Reuters – thanë se trupat ruse kishin zbarkuar në portet e Odesës dhe Mariupolit.

Ditët e fundit, Rusia kishte pozicionuar anije zbarkimi të afta për të vendosur tanke kryesore luftarake, automjete të blinduara dhe personel, në brigjet e Ukrainës në një grumbullim të madh në Detin e Zi dhe Detin Azov.

Forcat ukrainase janë të përqendruara në lindje të Ukrainës, drejt Donetsk dhe Luhansk.

Ben Barry, i Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike, thotë se një avancim rus në veri nga Krimea mund të ketë sukses t’i shkëputë ata nga Kievi, duke i bllokuar në anën lindore të lumit Dnieper.

Me trupat ruse në lindje të tyre, në Donetsk dhe Luhansk, në veri në Rusi dhe në bregun perëndimor të Dnieper, ato do të rrethoheshin.BBC

Top Channel