FIA ka njoftuar se i ka hequr Rusisë të drejtën për të pritur një Grand Prix të Formula 1 për sezonin e ardhshëm.

Në një deklaratë të lëshuar të premten, organizata tha se “është e pamundur të mbahet Çmimi i Madh i Rusisë në rrethanat aktuale”.

“Kampionati Botëror i FIA-s në Formula 1 viziton vendet në të gjithë botën me një vizion pozitiv për të bashkuar njerëzit, duke bashkuar kombet”, thuhet në deklaratë.

“Ne po i shikojmë zhvillimet në Ukrainë me trishtim dhe tronditje dhe shpresojmë për një zgjidhje të shpejtë dhe paqësore të krizës aktuale.”

Të enjten, një nga pilotët më të suksesshëm të sportit, kampioni i botës katër herë Sebastian Vettel, tha se do të refuzonte të konkurronte në garë nëse ajo shkonte përpara.Z

Lëvizja vjen pasi organi qeverisës i futbollit evropian, UEFA, njoftoi se i kishte hequr qytetit rus të Shën Petersburgut të drejtën për të pritur finalen e Ligës së Kampionëve 2022.

Top Channel