659 qytetarë rezultuan pozitivë me COVID në 24 orët e fundit, duke e çuar shifrën e të prekurve që prej fillimit të pandemisë në 264,624 në vendin tonë.

Nga 3,136 testime kanë rezultuar pozitivë me COVID19 362 qytetarë në Tiranë, 25 në Vlorë, 22 në Fier, 20 në Shkodër, 19 në Durrës, Lushnje, 18 në Elbasan, 17 në Kamëz, 15 në Sarandë, 9 në Vorë, Gjirokstër, 8 në Mallakastër, 7 Delvinë, 6 në Vau Dejës, Lezhë, Kuçovë, 5 në Tepelenë, Devoll, Cërrik, 4 në Mirditë, Krujë, Patos, Memaliaj, 3 Malësi e Madhe, Kukë, Kurbin, Kavajë, Dibër, Himar, Pogradec, Dimal, Poliçan, 2 në Fushë Arrëz, Tropojë, Shijak, Dropull, Përmet, Korçë, Berat, Skrapar, Belsh, Librazhd, Prrenjas,1 në Rroskovec, Divjakë, Selenicë, Finiq, Maliq.

Janë 13,608 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 152 pacientë, nga të cilët 15 janë në gjendje më të rënduar.
Në 24 orët e fundit humbën jetën një qytetar nga Vlora 55 vjeç, një qytetar nga Berati 67 vjeç, një qytetar nga Gjirokastra 78 vjeç dhe një qytetar nga Tirana 87 vjeç.

Janë shëruar 1,549 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 247,636 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë u bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqendruar. Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku.

Statistika (06 Shkurt 2022)

Raste të reja ditore 659
Të shëruar në 24 orë 1,549
Të shtruar në spitale 152
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 3,136

Testime totale 1,693,375
Raste pozitive 264,624
Raste të shëruara 247,636
Raste Aktive 13,608
Humbje jete 3,380

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,227
Fier 1,673
Shkodër 1,358
Vlorë 1,066
Elbasan 865
Gjirokastër 827
Berat 733
Lezhë 534
Korçë 498
Durrës 422
Kukës 277
Dibër 128

Top Channel