Vdes aktorja legjendare italiane Monica Vitti në moshën 90 vjeçare (fotogaleri)

02/02/2022 17:14
Minsitri i kulturës Dario Franceschini në homazhet e tij e përshkruante atë si "mbretëresha e kinemasë italiane"

Ministri i kulturës Dario Franceschini në homazhet e tij e përshkruante atë si “mbretëresha e kinemasë italiane” si dhe “një artiste dhe italiane e madhe”.

Vitti ishte njohur për filmat e saj klasikë me regjizorin Michelangelo Antonioni, si ai i viteve 1960-të L’Avventura, me të cilin mori një nominim për çmimin Bafta.

Ndër rolet e saj në gjuhën angleze përfshinin ate të titullares në filmin e 1966, ‘Modesty Blaise’.

E lindur në kryeqytetin Romë,  Vitti nisi karrierën e saj në teatër, ku u pikas nga regjizori i njohur Antonioni. Ai e bëri atë protagoniste të filmit “Nata” (1961), Eklips (1962) dhe Shkretëtiora e Kuqe (1964).

Ajo ka thënë në një intervistë në 1982 se “ishte me fat që nisi karrierën e saj me një njeri të madh”, që ishte gjithashtu “një talent shpirtëror, plot jetë e entuziazëm”.

Aktrimi i saj i solli famë botërore dhe role në filma amerikanë si ato përkrah aktorëve Terence Stamp e Dirk Bogarde në komedinë e spiunazhit ‘Modesty Blaise’.

Vitti mori çmimin Luani i Artë i Karrierës në Festivalin e Venecias në 1995.

Në vitet 1990, një libër autobiografik i saj u bë ‘best-seller’ dhe është përdorur ssi tekst në shkollat dhe universitetet italiane.

FOTO GALERI
1/9
Vitti me aktorin Jack Nicholson ne cmimet franceze Cesars, ne 1984

Top Channel