Mjekët japin arsyet pse s’duhet të infektoheni qëllimisht me Omicron

12/01/2022 03:46

Nëse i keni marrë të gjitha dozat e vaksinës, pse nuk mund ta infektoni veten qëllimisht me omicron, një variant i koronavirusit për të fituar imunitet natyror dhe për t’i dhënë fund asaj historie? Megjithatë, Omicron është një variant më i butë, apo jo? Këto janë pyetje që mund të shihen shpesh në rrjetet sociale këto ditë.

Ideja e infeksionit të qëllimshëm të omicron po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar, thotë Paul Offit, drejtor i Qendrës së Edukimit të Vaksinave në Spitalin e Fëmijëve të Filadelfias, raporton CNN. “Teoria po përhapet si zjarr i egër, si midis të vaksinuarve ashtu edhe atyre të pa vaksinuar,” konfirmon Robert Murphy, drejtor i Institutit Havey për Shëndetin Global në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Northwestern Feiberg.

“Duhet të jesh i çmendur të infektohesh qëllimisht me këtë. Është si të luash me dinamit”, thotë ai. Në rast se diçka e tillë ju vjen në mendje, këtu janë pesë arsye pse nuk duhet të përpiqeni të infektoheni qëllimisht me omicron.

1. Kjo nuk është thjesht një ‘ftohje e vogël’
Ethet, dhimbjet e trupit, ënjtja e gjëndrave limfatike, dhimbja e fytit dhe bllokimi i rrugëve të frymëmarrjes janë simptoma të zakonshme dhe variante më të buta të omicron, thotë Murphy. Personat e infektuar ndihen të dobët për ditë të tëra. “Njerëzit flasin për omicronin sikur është ftohje. Nuk është kështu”, vazhdon Murphy. “Është një sëmundje kërcënuese për jetën”.

Një studim i fundit që përfshin mbi një milion të anketuar, i publikuar nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, tregon se rreziku i pasojave të rrezikshme të infeksionit me koronavirus është më i lartë te personat e vaksinuar mbi 65-vjeç, ata me sistem imunitar të dobësuar ose ata që vuajnë nga diabeti ose sëmundjet kronike të veshkave, mushkërive, zemrës, mëlçisë ose trurit.

Megjithatë, edhe njerëzit me shëndet të mirë mund të sëmuren rëndë, paralajmëron Murphy. “Aktualisht kam një pacient që ka marrë të gjitha vaksinat – ai është mbi 65-vjeç dhe nuk ka sëmundje shoqëruese – dhe është në gjendje të keqe në spital”. Është e vërtetë që infeksioni omicron, krahasuar me variantin delta, mbart një rrezik më të ulët të shtrimit në spital dhe vdekjes për të gjitha grup-moshat, thotë Offit. “Por kjo nuk do të thotë se këtu nuk po flasim për një sëmundje të rëndë. Ajo është pak më pak e rrezikshme. Shanset tuaja për vdekje nuk janë zero për qind.”

2. Mund të merrni një COVID afatgjatë
Humbja e shqisës së nuhatjes (dhe për rrjedhojë e shijes) është një simptomë gjithnjë e më e zakonshme e infeksionit të lehtë me koronavirus. Studimet tregojnë se rreth 80 për qind e njerëzve i rikthehen shqisat brenda një muaji, por disave nuk u rikthehet shija dhe nuhatja as pas 6 muajsh, ndërsa ka nga ata të cilëve këto shqisa nuk kthehen kurrë.
Sado e turpshme të jetë, humbja e ndjeshmërisë është vetëm një nga një sërë kushtesh shqetësuese që zgjasin shumë pas infeksionit. COVID-i afatgjatë mbart me vete gulçim, lodhje ekstreme, ethe, marramendje, diarre, palpitacione, dhimbje muskujsh dhe barku, vështirësi në gjumë dhe luhatje humori.

Format e rënda të COVID-it afatgjatë mund të dëmtojnë mushkëritë, zemrën dhe veshkat, por edhe shëndetin mendor. Ata mund të kualifikohen si një formë e aftësisë së kufizuar në SHBA. “Ne ende po mësojmë për COVID-in afatgjatë. Meqenëse nuk e kuptojmë ende mirë, nuk është e mençur të ekspozoni qëllimisht veten ndaj virusit,” tha Offit.

3. Ju e transmetoni sëmundjen te fëmijët
Pak fëmijë kanë marrë vaksinën kundër COVID deri më tani. Kjo do të thotë se çdo sjellje e rrezikshme që mund të çojë në infeksion – mos mbajtja e maskës, injorimi i udhëzimeve për distancën, lëvizja në turma të mëdha, veçanërisht në ambiente të mbyllura – mund të nënkuptojë se ju mund ta kaloni infeksionin te fëmijët tuaj.

Të dhënat nga Akademia Amerikane e Pediatrisë tregojnë një prirje në rritje të infeksionit te fëmijët, e cila është shumë më e madhe se “majat e valëve të mëparshme të infeksionit”. Rastet e infeksionit te fëmijët deri më tani kanë çuar më shpesh në forma të lehta të sëmundjes, por vetëm për shkak të përhapjes tepër të shpejtë të omikronit shumë ngjitës, një numër rekord fëmijësh nën 18 vjeç përfundojnë në spitale, tregojnë të dhënat e CDC. “Mënyra më e mirë për të mbrojtur fëmijët është vaksinimi i tyre sa më shpejt, por edhe vaksinimi i të gjithëve në familje”, tha drejtoresha e CDC, Rochelle Walensky.

4. Do të mbingarkoni sistemin e kujdesit shëndetësor
Infeksioni i qëllimshëm me koronavirus do të “mbingarkojë sistemin e kujdesit shëndetësor dhe do të zgjasë pandeminë, thotë Murphy. Më shumë se 5.000 spitale në SHBA raportuan “mungesa kritike të stafit” gjatë fundjavës, shumë më tepër se në çdo kohë gjatë pandemisë. Ky numër do të vazhdojë të rritet pasi infeksioni përhapet midis profesionistëve të kujdesit shëndetësor ose ata janë të detyruar të kalojnë në karantinë për shkak të ekspozimit ndaj dikujt që mban virusin.

Jo vetëm kaq, por njësitë e kujdesit intensiv në Amerikë janë 80 për qind të mbushura, me më shumë se 30 për qind të pacientëve që vuajnë nga COVID. Operacionet jo emergjente po shtyhen dhe punonjësit e shëndetësisë janë të shqetësuar se sistemi nuk do të jetë në gjendje të përballojë presionin.

5. Mos luani me natyrën
A ka qenë ndonjëherë një ide e mirë të sëmuresh qëllimisht nga një sëmundje? Të moshuarit kujtojnë prindërit e tyre që dinin të organizonin festa ku i ekspozonin qëllimisht fëmijët e tyre ndaj lisë së dhenve. Duke qenë se kjo sëmundje është më e rëndë kur një i rritur është i infektuar, ideja ishte që të infektoheshin fëmijët që në moshë të vogël “për të hequr qafe sëmundjen”.

“Ishte gjithashtu një ide e keqe,” thotë Offit, duke përmendur një shembull të një filmi edukativ rreth vaksinës që ai bëri disa vjet më parë. Gjatë xhirimeve, kameramani i tha se motra e tij kishte marrë fëmijën e saj në një festë të tillë. Vendimi pati një përfundim tragjik – fëmija i saj vdiq nga një sëmundje. “Mos luani me natyrën”, paralajmëron Offit. “Ajo është përpjekur të na vrasë gjatë gjithë kohës, që kur ne u zvarritëm nga deti dhe shkelëm në tokë,” shton ai.

Top Channel