Katër qytetarë të prekur nga COVID kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 3,126.

Nga 2,317 testime kanë rezultuar pozitivë me COVID19 346 qytetarë.

146 janë në Tiranë, 27 në Fier,  16 në Durrës, 15 në Korçë, Elbasan, 14 në Lushnje, 11 në Sarandë, 9 në Kamëz, Mallakastër, Vlorë, Gjirokastër, Berat, 6 në Krujë, Gramsh, 5 në Shkodër, 4 në Rroskovec, 3 në Shijak, Përmet, Tepelenë, 2 në Kukës, Kurbin, Vorë, Kavajë, Skapar, Devoll, 1 në Malësi e Madhe, Has, Tropojë, Lezhë, Mirditë, Rrogozhinë, Dibër, Selenicë, Delvinë, Konispol, Libohovë, Këlcyrë, Kolonjë, Memaliaj, Maliq.

Janë 5,982 raste aktive me COVID19 në të gjithë vendin, ndërsa Tirana mban vendin e parë me 2993 raste dhe pasohet nga  Fier me 637 raste dhe
Gjirokastra me 528.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 156 pacientë, nga të cilët 10 janë në gjendje më të rënduar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit humbën jetën  dy qytetarë  nga Fieri 59-77 vjeç, një qytetar 79 vjeç nga Korça dhe një qytetar nga Tirana 85 vjeç.

Janë shëruar 566 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 193,533 që nga fillimi i epidemisë.

Numri i të vaksinuarve në vendin tonë ka shkuar në 2,161,198, ndërsa ço qytetar mbi 16 vjeç mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar.

Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku.

Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë.

Statistika 8 Dhjetor 2021

Raste të reja ditore          346
Të shëruar në 24 orë       566
Të shtruar në spitale       156
Humbje jete në 24 orë     4
Testime ditore                 2,317

Testime totale              1,411,627
Raste pozitive                202,641
Raste të shëruara          193,533
Raste Aktive                      5,982
Humbje jete                    3,126

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           2993
Fier                 637
Gjirokastër     528
Shkodër          424
Durrës             348
Berat               269
Elbasan           254
Vlorë                208
Lezhë               149
Korçë               98
Kukës               45
Dibër                37

Top Channel