​Vala e katërt e COVID: Gjermania përballet me masa të reja kufizuese

12/11/2021 15:49

Instituti Robert Koch lëshoi një thirrje urgjente në raportin e tij javor “për të anuluar ngjarjet kryesore ku është e mundur ose për t’i shmangur ato, dhe për të reduktuar të gjitha kontaktet e tjera të parëndësishme”.

Organi zyrtar gjerman i kontrollit të sëmundjes bëri thirrje të premten për rikthimin e kufizimeve dhe masave për të luftuar përhapjen e infeksionit, pasi vala e katërt e pandemisë së koronavirusit është përhapur në të gjithë vendin.

Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn dhe presidenti i Institutit Lothar Wieler do të mbajnë një konferencë shtypi sot mbi rritjen e mprehtë të rasteve të konfirmuara të virusit.

Instituti Robert Koch ka regjistruar një tjetër rekord prej 263.7 rastesh të konfirmuara të koronavirusit për 100.000 njerëz në 24 orët e fundit.

Është dita e pestë me radhë që Gjermania shpall një shifër të re rekord për një incidencë shtatëditore. Numri u rrit sot nga 249.1 krahasuar me dje dhe 169.9 krahasuar me një javë më parë.

Autoritetet shëndetësore gjermane raportuan 48,640 infeksione të reja me koronavirus në Institutin brenda një dite. Kjo është vlera e dytë më e lartë që nga fillimi i pandemisë, pas një rekord prej 50.196 rasteve të reja të enjten.

Sipas të dhënave të së premtes, 191 vdekje nga COVID-19 janë regjistruar në të gjithë Gjermaninë brenda 24 orëve. Një javë më parë kishte 154 vdekje.

Autoritetet lokale gjermane kanë bërë thirrje për një strategji të unifikuar federale dhe kancelarja në largim Angela Merkel dhe kryeministrat e 16 shteteve nuk do të takohen deri të enjten e ardhshme.

Duke folur për agjencinë e lajmeve RND të premten, kreu i shoqatës së qeverisjes vendore, Gerd Landsberg, bëri thirrje për një “marrëveshje detyruese midis qeverisë federale dhe shteteve se si do t’i mbijetojmë dimrit, duke pasur parasysh situatën aktuale të koronavirusit”.

“Fushata për dozën e tretë të vaksinës ishte pjesë e strategjisë,” tha Landsberg.

Ai tha gjithashtu se 20 milionë njerëz duhet të marrin dozën e tretë deri në Krishtlindje, nëse është e mundur.

Spitalet kanë paralajmëruar se njësitë e kujdesit intensiv janë në kulmin e tyre.

“Nëse kjo dinamikë vazhdon, së shpejti do të trajtojmë vetëm pacientët e urgjencës dhe Covid”, tha për RND Gernot Marx, kreu i shoqatës për kujdesin intensiv dhe urgjent mjekësor.

Sindikatat në sektorin mjekësor kanë thënë se ka një zemërim në rritje ndaj mjekëve dhe personelit mjekësor.

“Mjekët po raportojnë gjithnjë e më shumë kërcënime gjatë një pandemie,” tha Susanne Johna, presidente e sindikatës mjekësore Marburger Bund për grupin mediatik Funke.

Zyra Federale e Policisë Kriminale Gjermane (BKA) tha së fundmi se i konsideron kundërshtarët e vaksinimit ose ata që mohojnë koronavirusin një “rrezik të rëndësishëm” kur bëhet fjalë për sulmet në qendrat e vaksinimit ose zyrat e mjekut.

John tha se ka pasur dhunë verbale të shtuar dhe të shpeshta. Ajo tha se vetë kishte marrë shumë mesazhe kërcënuese.

“Unë jam i detyruar të bllokoj njerëzit në llogaritë e mia në Twitter dhe Facebook pothuajse çdo ditë,” tha ajo.

Përfaqësuesit e sindikatës së personelit mjekësor përsërisin shqetësimet.

“Ne vërejmë se pacientët po sillen më agresivisht dhe më pakënaqur sesa kemi parë më parë,” tha Grit Genster, një ekspert i sektorit të shëndetësisë.

Ajo tha se kjo është veçanërisht e vërtetë kur përshkruhen masa higjienike që lidhen me koronavirusin, si izolimi, kufizimi i kontaktit, mbajtja e detyrueshme e maskave apo testet PCR.

Top Channel