​Shumica e botës po përgatitet për valën e pestë, OBSH s’ka lajme të mira as për 2022

21/10/2021 20:30

Ndërsa vetëm disa vende po dorëzohen ndaj masave për të luftuar pandeminë e COVID-19, pjesa më e madhe e botës po përgatitet për valën e pestë të pandemisë.

Për shkak të nivelit të ulët të imunizimit, kryesisht në vendet e varfra, pandemia do të shtrihet në të gjithë vitin 2022, paralajmëron Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Situata më e vështirë është në Evropën Lindore. Rekordet e numrit të të infektuarve dhe numrit të vdekjeve po bien çdo ditë. Nga sot, në Bullgari është futur një karton jeshil i detyrueshëm për hyrje në të gjitha hapësirat publike të mbyllura.

“Dje shefi tha se kushdo që nuk është vaksinuar nuk do të mund të punojë më”, tha Stojan Stojanov, njëri nga punëtorët në një restorant.

Rumania po prezanton kufizime të reja më 25 tetor – leje për COVID-19 dhe vaksinim të detyrueshëm për studentët.

“Të dashur rumunë, nëse doni t’i jepni fund kësaj pandemie, vaksinohuni! Nëse nuk doni të shkoni në spital dhe nuk vini në kujdes intensiv, vaksinoheni! Mos mendoni se po ju gënjejmë se sa i rrezikshëm është ky virus, që të vaksinoheni”, tha presidenti i Rumanisë, Klaus Johannes.

Letonia ka nisur një mbyllje njëmujore, me të cilën autoritetet po përpiqen të shtypin një valë të re të infeksionit me koronavirus. Vetëm disa dyqane ushqimore dhe barnatore do të jenë të hapura, nga ora 8 e mëngjesit deri në 5 pasdite.

“Njerëzit janë të çuditshëm, mendoj të paarsimuar, nëse flasim për vaksina. Unë jam vaksinuar dhe të gjithë, dhe nuk i kuptoj motivet e atyre që nuk janë”, tha një pensionist lituanez.

Rusia ka raportuar disa infeksione individuale me një variant të ri të COVID-19, të emërtuar AY.4.2, i cili besohet të jetë më ngjitës se varianti delta.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se për shkak të shkallës së ulët të imunizimit në vendet e varfra, pandemia e koronavirusit do të vazhdojë edhe gjatë vitit 2022.

“Ne kemi parë të dhëna tepër bindëse nga vendet me një përqindje të lartë të vaksinuar. Por mund t’ju them se nuk jemi në rrugën e duhur. A duhet vërtet ta shpejtojmë apo e dini çfarë? Kjo pandemi do të zgjasë një vit më shumë sesa duhet,” tha Bruce Award, një këshilltar i OBSH-së.

Dhe ndërsa pandemia po qetësohet në Japoni dhe Indi, të cilat prodhuan një miliard doza të vaksinës, dhe askush nuk flet për Kinën si një zonë të rrezikuar, Zelanda e Re po bëhet një vatër e re e nxehtë dhe nuk ka më valë infeksioni në Brazil, por vetëm një rritje konstante./KosovaPress/

Top Channel