Haradinaj: Pa praninë e SHBA-së nuk mund të ketë progres në dialogun Kosovë-Serbi

06/10/2021 02:20

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj duke folur për njohjen reciproke mes Kosovës e Serbisë, edhe një herë ka insistuar se pa përfaqësuesin e presidentit të SHBA-së Joe Biden në tavolinë, nuk mund të arrihet asnjë progres.

“Qeveritarët e sotëm dikur thoshin “Jo negociata” e mandej thoshin “Jo negociata pa parime”, e tani kanë rënë në një nivel bisedimesh që janë më të ulëta se bisedime teknike”, tha Haradinaj në një media në Kosovë.

Sipas tij, gabimi më i madh në marrëveshjen e targave ishte përfshirja e tërheqjes së Policisë së Kosovës nga një pjesë e territorit të Republikës.

“Është një tentim që përmes një dere të vogël ta bëjnë Zajednicën. Humbja e autoritetit të policisë, të krijuar për 20 vjet, dhe bërja e kriminelëve autoritet në veri, është dëm i madh për vendin në planin e sigurisë nacionale. A ka të drejtë të shkojë policia e Kosovës në veri?”, ka thënë kryetari i AAK-së.

Top Channel