Pika kufitare e Jarinjës vazhdon të jetë e bllokuar nga protestuesit serb, të cilët kundërshtojnë vendimin e qeverisë së Kosovës, për të mos njohur targat e Serbisë.

Ata nuk u larguan nga pika kufitare as gjatë natës, pavarësisht motit të ftohtë, ndërsa policia e Kosovës ishte në gadishmëri, megjithëse nuk janë raportuar incidente.

Qytetarët që kanë mjete me targa serbe do të duhet të pajisen me të përkohshme me “RKS”.

Vetë qeveria serbe nuk i njeh prej kohësh targat kosovare, por një vendim të njëjta nga pala tjetër e kundërshton. Kryeministri serb Vuçiç tha një ditë më parë se se “durimi i Serbisë nuk është i pakufizuar, se gjithçka mund të bëhet me forcë, por që serbët nuk do të pajtohen me ato lëvizje. ”

“Nëse prona e serbëve nga veriu i Kosovës vazhdon të jetë e rrezikuar, ne do t’i bëjmë thirrje KFOR -it dhe NATO -s që të mbrojnë jetën dhe pronën e popullatës serbe”.

Vuçiç u shpreh se me Kosovën kërkonte vetëm paqe dhe dialog që prej tyre refuzohet, ndërsa me tone kërcënuese shtoi se Serbia do të mbrojë popullin e saj dhe nuk do të lejojë të rikthehen trazirat e marsit të 2004-ës.

Deklaratës së Kurti se targat reciproke janë vetëm një zbatim i marrëveshjes së nënshkruar në BE, Vuçiç iu përgjigj se një e tillë ekzistonte vetëm për targat me iniciale KS, ndërkohë që këto me vendim qeverie nuk njihen më.

“Kjo marrëveshje është pos në kokën e Kurtit dhe se ndoshta është konsultuar me mentorët e tij. Nuk është e shkruar askund, as nuk do të jetë”.

Vuçiç i bëri thirrje qytetarëve serb të mos bien pre e provokimeve të “Prishtinës zyrtare” siç e quajti ai, por të jenë paqësorë në protestat e tyre. Më tej ai shtoi se po pret dhe reagimin e përfaqësuesve diplomatikë të BE-së, Lajçak dhe Borell, të cilët janë në dijeni të marrëveshjeve të nënshkruara.

 

Top Channel