Edy Reja: Jemi gjallë, tani të hakmerremi ndaj Polonisë

05/09/2021 21:31

Edy Reja e nisi prononcimin për panelin e emisionit “Kuqezi”, duke shprehur keqardhjen për atë humbje të thellë në Polonia, ku Shqipëria luajti po kaq mirë si ndaj Hungarisë.

“Kur flitet për Poloninë e 4-1 thuhet se nuk ishim, por kemi luajtur më mirë se Polonia. Kemi bërë edhe sot një ndeshje të mirë. Në pjesën e parë kemi krijuar disa mundësi, duhej të konkretizonim më pare, pastaj erdhi ky gol që na liroi. Por duhet t’i njohim meritat e Hungarisë që luftoi e na bëri të vuajmë me topa të gjatë. Të mundësh Hungarinë, që ka luajtur në Europian, nuk është pak.”

Rastet e humbura: “Vuajtëm sidomos në aspektin fizik, gjithçka e merituam, sepse djemtë ishin të fokusuar me kokë dhe zemër. Në fazën mbrojtëse kemi bërë një ndeshje të mirë, ndërsa përpara me episode, duhet të jemi më konkretë, kemi humbur disa mundësi të mira.”

Broja nga stoli: “Nuk ka titullarë, ka shënuar edhe Çikalleshi. Çfarë të bëj? Të hedh Brojën, Çikalleshin? Ta shohim! Nëse vjen në formë e me kondicionin e duhur… Ttë shohim se si do të jetë me klubin. Nëse luan titullar, duhet marrë në konsideratë. Ai ka aftësi të rëndësishme. Ka një talent dhe hapësirë rritjeje nga mosha që ka, por duhet përmirësuar në shumë aspekte. Në kombëtare nuk është si klubi, ku ke kohë për gjithçka, këtu nuk e ke këtë mundësi. Çdo top që merr është një top që duhet ta luash, jo ta humbasësh.

Më shumë qetësi në administrim: “Duhet administruar më mirë topi. Ne kemi humbur shumë mundësi, edhe kur shënuam duhej ta mbanim më mirë topin, jo ta largonim. Një skuadër në avantazh duhet të luajë me më pak presion, por kjo është një ndeshje vendimtare. Po të humbej, ishim jashtë. Sot u kthyem në garë dhe treguam se jemi të gjallë.

Diskutimi me Brojën: “kam folur vetëm për pozicionin që duhej të mbante dhe sidomos të bënte të dyja fazat me top dhe pa top, sepse në ato 20 minuta duhet të punojë për ekipin. Ai bëri mirë, edhe duke gjetur pozicionet. Ai duhet të vihet në pozicion, që t’u japë lehtësi mesfushorëve. Nëse ai e mëson edhe këtë… Kur ai të mësojë të bëjë gjërat pa top, do të bëhet një lojtar i kompletuar. Kemi 28 lojtarë, këtu nuk ka titullarë e zëvendësues. Unë bëj zgjedhje. Nëse i pranojnë, mirë, përndryshe të rrinë në shtëpi.

Objektivi i Shqipërisë: “Do të luajmë shanset tona, tani kemi San Marinon, një ndeshje që duhet ta përballojmë në mënyrën e duhur. Pastaj do të luajmë shanset me Poloninë. Duhet të hakmerremi për humbjen e rëndë. Të shohim në çfarë gjendje do të vijnë lojtarët, kush është në formë, nuk jemi në kushtet që mund të gabojmë. Derisa kemi shanse, do të luajmë deri në fund”.

Top Channel