Pse ndihemi të lodhur pavarësisht stilit të shëndetshëm të jetesës?

24/08/2021 22:20

Hani shëndetshëm, shijoni fruta dhe perime, hiqni mishin nga menyja, bukën dhe ëmbëlsirat gjithashtu. Sidoqoftë, ekziston një problem: ndiheni të lodhur, aq sa nuk mund të qëndroni zgjuar gjithë ditën.

Në shikim të parë, kjo mënyrë jetese mund të duket e shëndetshme, por mund të përfshijë edhe disa sjellje që në të vërtetë të heqin energjinë, shkruan CNN.

“Një dietë e shëndetshme ndonjëherë mund të kthehet në diçka jo aq të shëndetshme dhe mund t’ju heqë energjinë nëse jeni shumë të kufizuar,” tha Iasi Ansari, një dietolog i regjistruar dhe zëdhënës i Akademisë së të ushqyerit dhe dietologjisë.

Ka disa mënyra në të cilat një dietë e ashtuquajtur “e shëndetshme” mund t’ju bëjë të ngadaltë.

Nëse po përpiqeni të humbni peshë dhe të humbni shumë kalori, kjo mund t’ju lërë pa sasinë e duhur të energjisë ose karburantit që ju nevojitet për të konsumuar gjatë ditës,” tha Elizabeth DeRobertis, një dietologe e regjistruar dhe drejtoreshë e Qendrës së të ushqyerit në brenda Spitalit White Plains.

Ushqimi ju jep energjinë që ju nevojitet për të qëndruar të fokusuar dhe produktiv gjatë gjithë ditës. Edhe pse, ndonjëherë njerëzit mendojnë se nëse duan të humbin peshë, duhet të hanë sa më pak të jetë e mundur, dhe kjo nuk funksionon në afat të gjatë, tha DeRobertis, krijuesi i programit GPS për humbje peshe.

Kur dikush bëhet shumë kufizues në marrjen e tij, metabolizmi mund të ngadalësohet dhe atëherë ju mund të ndiheni të rraskapitur.

Ju jeni gjithashtu shumë të uritur … dhe kjo është arsyeja pse ju hani shumë,” shtoi DeRobertis.

Nëse mendoni se keni pak energji, kontrolloni se çfarë po hani,” tha Melissa Mayumdar, një dietologe e regjistruar nga Atlanta dhe një specialist e certifikuar për obezitet.

“Filloni duke shtuar proteina me yndyrë të ulët, disa drithëra ose yndyra të shëndetshme dhe ri-analizoni.”

Ju nuk hani rregullisht

Nëse nuk merrni ushqim në trupin tuaj për një kohë të gjatë, niveli juaj i energjisë bie dhe mund të ndiheni të lodhur.

Disa njerëz përjetojnë përgjumje ose letargji si një shenjë e të ngrënit më shumë në vend të shenjave tradicionale të urisë,” tha Majumdar, e cila është gjithashtu koordinatore për metabolizmin dhe bariatrikën pranë Spitalit Universitar Emory Midtown.

Nëse keni pak energji dy ose tre orë pas një vakt, përfshini një rostiçeri të balancuar me fibra dhe proteina, të tilla si fruta të freskëta me një grusht arra, për shembull,” tha dietologu.

Keni reduktuar shumë karbohidratet

Nëse hani pak karbohidrate, gjithashtu mund të ndiheni keq. Jo vetëm që do të ndiheni të lodhur, por gjithashtu do të jeni nervozë për shkak të sheqerit të ulët në gjak. Mund të ndodhë edhe dehidratimi, i cili gjithashtu mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur.

“Kur dikush zvogëlon marrjen e karbohidrateve shumë, uji që përndryshe do të mbahej lirohet dhe është e mundur që të ndodhë dehidratim.”

Të hash karbohidrate, veçanërisht ëmbëlsirat, është mirë, por ki kujdes që të mos kursesh karbohidrate me fibra të larta, të tilla si fruta, perime dhe drithëra.

Nga ana tjetër, nëse hani shumë karbohidrate, pavarësisht sa të shëndetshëm janë, kjo mund të çojë në një rritje të niveleve të sheqerit në gjak, dhe nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të shkaktojnë letargji. Bilanci është i rëndësishëm.

Kushtojini vëmendje asaj se si ndiheni pas kombinimeve të ndryshme të vakteve, dhe nëse vëreni se ndiheni të lodhur pas një vakti të pasur me karbohidrate, konsideroni më mirë të shpërndani karbohidratet tuaja gjatë ditës, thotë DeRobertis.

Ju stërviteni shumë

Ushtrimet e tepërta gjithashtu mund t’ju bëjnë të ndiheni të lodhur.

“Sa është shumë varet nga personi, kërkesat e tjera në jetën e tij, nivelet e stresit, niveli i përgjithshëm i shëndetit dhe fitnesit dhe lloji i stërvitjes,” tha Majumdar.

Energjia e pamjaftueshme për stërvitje gjithashtu mund të kontribuojë në lodhje.

Gjatë stërvitjes, trupi zakonisht djeg një kombinim të yndyrave dhe karbohidrateve. Nëse nuk hani karbohidrate të mjaftueshme, është më e vështirë të inkurajoni stërvitjen dhe nëse ky model përparon, karbohidratet e ruajtura të trupit, të quajtura glikogjen, nuk rigjenerohen,” tha Majumdar, duke shtuar se kjo mund të lërë ndjenja të lodhjes, zhgënjimit dhe demoralizimit gjatë stërvitjes.

“Kontrolloni se si ndiheni para dhe pas stërvitjes dhe merrni parasysh shtimin e karbohidrateve ose kalorive, ose zvogëlimin e stërvitjes për të mbajtur një nivel të balancuar të energjisë,” porosit Majumdar.

Top Channel