Talibanët pengojnë me forcë eksodin masiv nga Afganistani

19/08/2021 03:13

Ndërsa mijëra njerëz përpiqen të fluturojnë nga aeroporti i Kabulit dhe si aleatë evakuojnë pothuajse ekskluzivisht personelin ushtarak dhe diplomatik dhe qytetarët e vendeve perëndimore, talibanët po përpiqen të parandalojnë një eksod masiv me armë. Pas një pushimi tre-ditor, qeveria e re urdhëroi trupat e saj të parandalonin me forcë afganët që të afroheshin në zonën e aeroportit në Kabul. Një korrespondent i CNN raporton se kishte të vdekur dhe të plagosur nga të shtënat.

“Talibanët nuk do të na lejojnë të kalojmë. Na urdhëruan të qëndronim këtu. Vetëm amerikanët, britanikët dhe ata me karton të gjelbër mund të kalojnë. Ne u thamë atyre se çdo ditë Joe Biden përsërit se ne mund të vijmë, por askush nuk kthehet te ne,” tha një qytetar. Edhe më dramatike është situata në Jalalabad, ku talibanët qëlluan mbi protestuesit që shpalosën flamurin afgan duke kërkuar respektimin e të drejtave të njeriut. Në rrjetet sociale u shfaq lajmi se edhe kishte të vdekur dhe të plagosur.

Udhëheqësit talibanë kanë premtuar, përveç faljes së të gjithë “tradhtarëve”, se ata nuk do të hakmerren, se gratë mund të jenë në strukturat qeveritare, se vajzat mund të shkojnë në shkollë … por pak besojnë në premtimet e tyre.

“Unë i bëj thirrje talibanëve të lejojnë të rinjtë dhe veçanërisht gratë të vazhdojnë shkollimin e tyre, në mënyrë që të ketë njëfarë përparimi. Ne kemi shumë synime që ne kemi për të arritur dhe ruajtur ato vlera të arritura në 20 vitet e fundit ”, thotë një nga qytetarët e anketuar të Afganistanit.

Ish-presidenti afgan Hamid Karzai dhe kryetari i Këshillit të Lartë për Pajtimin Kombëtar, Abdullah Abdullah, thanë se ata kishin “bisedime të frytshme” me talibanët të hënën dhe se një dialog mbi transferimin e pushtetit është duke u zhvilluar. Presidentit të rrëzuar të Afganistanit, Ashraf Ghani, i cili u largua nga pushteti të dielën dhe humbi gjurmët e tij, iu dha azil politik për veten dhe familjen e tij në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Patrullat talibane po e mbajnë Kabulin fuqishëm ë duar, dhe gratë, sipas CNN, pothuajse janë zhdukur nga rrugët. Në Kabul ka paqe dhe banorët janë përballur me “pika kontrolli” të shumta që nga mëngjesi, në të cilat talibanët legjitimojnë kalimtarët. “Amerikanët, të mbështetur nga i gjithë kombi, duhej të largoheshin pas dështimit. Është vendosur një regjim islamik. Unë i siguroj të gjithë qytetarët, kazakët, taxhikët, turkmenët, se askush nuk do t’i shqetësojë,” tha një komandant taliban.

Bota po shikon nga distanca atë që po ndodh në Afganistan. Çështja e pranimit të refugjatëve nuk ka marrë një përgjigje të qartë dhe disa vende kanë njoftuar se mund të njohin qeverinë e re, nëse dhe kur ajo tregon se mund të sigurojë paqen.

Top Channel