Ti Raporton/ Aktivizohet vatra e zjarrit në malin që ndan Zadrimën me Torovicën, qytetari: Të kryhet ndërhyrja nga ajri

13/08/2021 14:18

Një vatër zjarri është aktivizuar ditën e sotme në malin që ndan Zadrimën me Torovicën.

Një qytetar ka sjellë pamjet në “Ti Raporton” në Top Channel dhe kërkon nga qeveria që të kryhet ndërhyrja nga ajri me helikopter sepse zjarrfikësit e kanë të pamundur të shuajnë flakët për shkak të terrenit të vështirë.

Ndërkohë ditën e sotme, zjarret janë reduktuar ndjeshëm dhe raportohet 6 vatra  aktive në të gjithë territorin e vendit.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes janë pa rrezikshmëri për njerëz dhe banesa.

Gjatë natës janë riaktivizuar dy vatra zjarri në fshatin Patalej, njësia administrative Kolsh, bashkia Lezhë. Efektivë të Forcave të Armatosura dhe të zjarrfikëses, shërbimit pyjor e bashkisë po punojnë për shuarjen e flakëve.

Zjarri në fshatin Thirrë, njësia administrative Fan, bashkia Mirditë është riaktivizuar, duke djegur  sipërfaqe pyjore me shkurre dhe dushqe. Aktualisht vatra vazhdon me intensitet të ulët dhe strukturat janë në ndjekje të situatës.

Në “Majën e Rrunës”, Laku i Mollave dhe Laku  i Thive, njësia administrative Malzi, bashkia Kukës, zjarri vijon të jetë aktiv, por me intensitet të ulët. Ditën e sotme ka filluar përsëri operacioni nga ajri dhe me forcat në terren.

Po ashtu një zjarr ka rënë në një sipërfaqe pyjore me shkurre dhe pisha në fshatin Mbreshtan, bashkia Kolonjë. Zjarri është shumë larg nga zona e banuar dhe nuk paraqet rrezikshmëri.

Operacioni nga ajri ka vijuar sot edhe në vatrën e ndezur në një sipërfaqe pyjore me shkurre e pisha, në malin e Tërbunit, bashkia Pukë.

Dy vatra aktive zjarri vijojnë të jenë edhe sot, në një sipërfaqe pyjore me dushqe dhe shkurre, por me intensitet të ulët në fshatin Radat, bashkia Dropull.

Top Channel