Ministria e Shëndetësisë bën me dije se nuk ka asnjë viktimë nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa janë kryer 3,613 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 182 qytetarë.

50 raste janë në Tiranë, 19 raste në Shkodër, 15 raste në Fier, Lezhë, 12 raste  në Vlorë, 11 raste në Durrës, 8 raste në Mallakastër, 7 raste  në Sarandë, 6 raste në Kamëz, 5 raste në Elbasan, 4 raste në Krujë, Prrenjas, Peqin, 3 raste në Kavajë, Lushnje, Patos, 2 raste në Vau i Dejës, Gramsh, Këlcyrë, 1 rast në Kurbin, Kukës, Pukë, Berat, Gjirokastër, Malësi e Madhe, Himarë.

Aktualisht janë 1,035 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 32 pacientë.

Janë shëruar 23 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,418 që nga fillimi i epidemisë.

Muaji Gusht do të jetë i hapur për vaksinimit antiCOVID për çdo qytetar +18 vjeç, ndaj Ministria e Shëndetësisë i bën sërish apel qytetarëve të vaksinohen sa në parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Statistika (08 Gusht 2021)

Raste të reja ditore – 182

Të shëruar në 24 orë – 23

Të shtruar në spitale – 32

Humbje jete në 24 orë – 0

Testime ditore  – 3,613

Testime totale – 929,945

Raste pozitive – 133,912

Raste të shëruara – 130,418

Raste Aktive – 1,035

Humbje jete – 2,459

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë – 364

Shkodër – 159

Vlorë – 103

Elbasan – 98

Fier – 85

Lezhë – 60

Berat – 49

Durrës – 49

Kukës – 24

Gjirokastër – 20

Korçë – 18

Dibër – 6

Top Channel