Historike, një italian njeriu më i shpejtë në botë!

01/08/2021 18:26

Njeriu më i shpejtë në botë është italiani Marcell Jacobs. 26-vjeçari triumfoi në finalen e 100 metrave në Olimpiadën e “Tokio 2020” me kohën 9”80. Kerley dhe De Grasse ngjiten gjithashtu në podium me medaljen e argjendtë dhe atë të bronztë.

Pas Gianmarco Tamberit, atletika italiane e mbyll këtë 1 gusht fantastik me një tjetër medalje ari të bujshme, të jashtëzakonshme, të pabesueshme. Lamont Marcell Jacobs është kampion olimpik në garën e sprintit (100 m) Nuk kishte ndodhur kurrë që një italian të arrinte majën e podiumit.

Renditja:

1) Lamont Marcell Jacobs (ITA) – 9.80

2) Fred Kerley (USA) – 9.84

3) Andre de Grasse (CAN) – 9.89

4) Akani Simbine (RSA) – 9.93

5) Ronnie Baker (USA) – 9.95

6) Bingtian Su (CHN) – 9.98

Në historinë e sportit italian edhe Gianmarco Tamberi. Atleti i kaltër fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike të Tokios duke kërcyer 2.37 në garën e kërcimit së larti./SuperSport/

FOTO GALERI
1/5

Top Channel