Rekord botëror në not/ Skuadra australiane e femrave në garën 4 x 100 metra

25/07/2021 21:00

Një tjetër rekord shënohet në Lojërat Olimpike të Tokios dhe bëhet fjalë për një rekord botëror. protagoniste bëhet skuadra australiane e femrave në not që e vendosi këtë rekord të ri botëror në garën 4×100 m stil i lirë për femra duke fituar edhe medaljen e artë.

Notaret australiane e fituan këtë gare me 3 minuta 29 sekonda e 69 të qindtat duke thyer rekordin që ato vetë vendosën në 2018 në Lojërat e Commonwealthit.

Befasoi në këtë ditë të Lojërave olimpike tuniziani 18 vjeçar, Ahmed Hafnaoui qe fitoi ne 400 m stil i lirë. Hafnaoui ishte perfekt në 50 m e fundit të garës duke fituar atë dhe si rrjedhojë edhe medaljen e artë me kohën 3 minuta 43 sekonda e 36 të qintat.

Medalje të artë fitoi edhe notarja japoneze Yui Ohashi në garën e 400 m stil i përzier teksa e fitoi atë me kohën 4 minuta 32 sekonda e 08 të qindtat duke lënë në vendin e dytë dhe të tretë amerikanet Weyang dhe Flickinger. n

dërsa kampionia në fuqi Katinka Hosszu nuk shkoi më shumë se vendi i pestë. në garën e 400 m stil i përzier për meshkuj, që ishte edhe gara e parë që dhuroi medalje në këto Lojëra Olimpike përsa i përket notit, fitues doli amerikani Chase kalisz me kohën 4 minuta 9 sekonda e 2 të qindtat i ndjekur në vendin e dytë nga bashkëkombasi i tij, Jay Litherlands, ndërsa në vendin e tretë u rendit australiani Brandon Smith. Skateboardi shkruan historinë e Lojërave olimpike.

Kjo disiplinë sportive që bën debutimin në programin olimpik, mësoi emrin e kampionit të parë. bëhet fjalë për japonezin Yuto Horigome që fitoi medaljen e artë në kategorinë e skateboardit të rrugës me 37.18 pikë të grumbulluara. Në vendin e dytë u rendit braziliani Hoefler ndërsa në të tretin amerikani Jagger Eaton. surpriza më e madhe e kësaj dite u shënua në tenisin e femrave.

Numri 1 i botës, Ashleigh Barty u eliminua që në raundin e parë në turneun e olimpikeve, teksa u mund nga spanjollja Sara Sorriber Tormo me rezultatin 2-0 me sete 6-3; 6-4.

Nuk gaboi Naomi Osaka, ylli i ceremonisë së hapjes së Tokyo 2020 qe e nisi betejën e saj për medaljen e artë olimpike me fitoren e lehtë ndaj kinezes Zheng SaiSai me rezultatin 2-0 me sete 6-1 dhe 6-4.

Top Channel