Kafeja bën magji në flokun tuaj! Ja çfarë ndodh nëse ndërprisni konsumimin e kafeinës

20/07/2021 22:47

Shumë prej nesh ka menduar të lërë kafenë në një moment të jetës.

Por përveç sforcimit për të përballuar ditën pa filxhanin e kafes në mëngjes, mund të humbni disa përfitime për shëndetin dhe bukurinë e flokëve tuaj.

Me sa duket kafeja mund të bëjë shumë më tepër sesa t’ju ndihmojë të ngriheni nga shtrati në mëngjes.

Burimi: Bright Side

FOTO GALERI
1/5
Flokët mund të rriten më ngadalë- Nëse jeni duke u përpjekur të rritni flokët tuaj më shpejt, pirja e një filxhani kafe në ditë mund të ju ndihmojë! Kafeina sulmon dihidrotestosteronin - një hormon që mund të shkaktojë humbje të flokëve. Ndihmon gjithashtu qelizat e flokëve në prodhimin e më shumë përbërjeve organike që ndihmojnë flokët kur janë në fazën aktive të rritjes.

Top Channel