Partizani fiton edhe në Moldavi, e pret Baseli në turin tjetër

15/07/2021 21:32

Partizani zyrtarisht në turin e dytë të Conference League. “Të kuqtë” e Ilir Dajës prekën kualifikimin që në ndeshjen e parë në Elbasan, ku triumfuan me rezultatin 5-2 ndaj moldavëve të Sfintul George, megjithatë vlerësuan maksimalisht edhe takimin e kthimit, duke marrë një tjetër fitore.

Vendasit e nisën vrullshëm dhe fituan një penallti që në minutën e katërt, teksa ishte sulmuesi kryesor Volkov ai që gjuajti saktë dhe mposhti Alban Hoxhën, megjithatë përgjigja e Partizanit ishte e shpejtë, pasi Tedi Cara riktheu baraspeshën në minutën e 15’.

Solodovnicov riktheu avantazhin për moldavët në minutën e 22-të, por edhe këtë herë Sfintul nuk i bëri ballë reagimit të Partizanit, që barazoi me Stenio Junior tre minuta para fundit të pjesës së parë, duke shkuar në dhomat e zhveshjes mjaft e qetë.

Sulmuesi brazilian u bë protagonist edhe në fillim të pjesës së dytë, pasi shënoi golin e tretë për Partizanin, duke u dhënë “të kuqve” fitoren e dytë në po kaq ndeshje ndaj Sfintul George, teksa vlen të theksohet se një ndeshje të mirë bëri edhe Lucas Cardoso, që asistoi dy nga golat e kryeqytetasve.

Me dy fitore dhe rezultatin e përgjithshëm 8-4, Partizani kualifikohet bindshëm për në turin e dytë të Ligës së Konferencës, aty ku shorti nuk është treguar fort bujar, pasi u ka rezervuar përballjen me gjigantët zviceranë të Baselit./SuperSport/

Top Channel