Chiellini shpjegon atë që ndodhi me Jordi Alban para gjuajtjes së penalltive

09/07/2021 17:50

Njëra nga incidentet më humoristike të Euro 2020 u zhvillua pak para gjuajtjeve të penalltive në gjysmëfinalen mes Italisë dhe Spanjës, pasi Giorgio Chiellini bëri shaka me Jordi Alban.

Chiellini ka zbuluar se incidenti ishte për shkak se Alba gabimisht kishte besuar se ai kishte fituar hedhjen e monedhës dhe se penalltitë do të gjuheshin para tifozëve të Spanjës.

“Shumë më tepër janë thënë sesa ato që ndodhën në të vërtetë”, ka thënë fillimisht Chiellini në një intervistë me Federatën Italiane të Futbollit.

“Ne duhet të vendosnim fundin ku do të ndodhte gjuajtja dhe gjyqtari tha ‘e kuqe në njërën anë, blu në anën tjetër’”.

“Kur ai pa anën e kuqe [të medaljes], Jordi Alba mendoi se kjo do të thoshte fundi i tij, por unë e vura në dukje me shaka se nuk ishte kështu”.

Kapiteni i Italisë ka përshkruar edhe skena emocionale si Italia vazhdoi të triumfojë në dënime.

“Pas penalltisë së parë, unë isha i dëshpëruar. Ne ndamë emocione që do të mbeten përgjithmonë në mendje dhe në fund kishte përqafime dhe ca lot”, përfundoi italiani. /Telegrafi/

Top Channel