Aksidenti tragjik i mori jetën shqiptarit dhe plagosi gruan në Kanada/ Flet vëllai: Kisha 4 fëmijë tani kam shtatë! Ç’më tha djali i tij kur e mori vesh

05/07/2021 11:30

Tre fëmijë kanë mbetur pa baba, ndërsa nëna e tyre ndodhet në spital në gjendje të rëndë, pas përplasjes së një motoçiklete dhe një makine në Kanada.

36-vjeçari shqiptar, Kreshnik Cermjani dhe gruaja e tij Ermira po ktheheshin nga një darkë më 29 qershor. Policia tha se çifti ishte duke udhëtuar me një motor që drejtohej nga veriu në 14 Street NW kur u përplasën me një SUV të lidhur, në jug, që po kthehej majtas 20 Avenue.

Çifti kanë tre fëmijë përkatësisht 11, 14 dhe 16 vjeç. Vëllai i Cermjanit, Debatik Cermjani ishte me nipat dhe mbesën e tij kur dëgjuan se prindërit e tyre ishin përfshirë në një përplasje.

“Ai ishte shumë i afërt me babanë e tij. Ai po thoshte ‘kush do të kujdeset për ne? Ai bëri gjithçka për ne’”, tha Cermjani për djalin e madh të vëllait të tij.

Të dy vëllezërit punuan së bashku si bojaxhij. Ata ishin zhvendosur në Calgary 15 vjet më parë nga Kosova për të filluar një jetë më të mirë për familjet e tyre, shkruajnë mediet e huaja. 

“Kreshnik ishte një djalë super energjik dhe punëtor”, tha Ilir Kuqi, president i Shoqatës Shqiptare Kanadeze të Calgary.

“Të gjithë në komunitet e donin Nick. Ai ishte një djalë super i mirë, shumë mbështetës kur anëtarët e komunitetit kishin nevojë. Ai ishte gjithmonë aty për të ndihmuar.

Janë fëmijët për të cilët jemi të shqetësuar. Ne duam të sigurohemi që të krijojmë sa më shumë mbështetje për ta. Askush nuk mund ta heqë humbjen e një babai”.

Debatik Cermjani ka katër fëmijë të tij. Me humbjen tragjike të vëllait të tij, ai tha se tani ka shtatë fëmijë.

“Unë thjesht shqetësohem për ta dhe për gruan e tij. Ky do të jetë motivi për pjesën tjetër të jetës sime. Thjesht për t’i parë mirë. Thjesht për t’i parë ata se si vëllai im donte t’i shihte”, tha ai.

FOTO GALERI
1/10

Top Channel