Spanja ‘shkatërron’ Sllovakinë – ‘manita’ në fitoren që i dërgon spanjollët në mesin e 16 më të mirave

23/06/2021 20:04

Spanja e ka mbyllur fazën e grupeve me fitores të thellë ndaj Sllovakisë (5-0), në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve të Euro 2020.

Spanjollët ishin më të mirë në këtë ndeshje, duke pasur më shumë raste për gol dhe në fund iu gëzuan vendit të parë në grup.

Në minutën e 10-të Koke u rrëzua në zonë, por pas rishikimit të VAR, u vendos për penallti.

Nga pika e bardhë gjuajti Alvaro Morata, por Dubravak priti goditjen e sulmuesit spanjoll.

Spanja nuk u ndal edhe pse humbi penalltinë, duke vazhduar me raste.

Në minutën e 29-të Pablo Srabia harkon bukur, topi por nuk goditet nga asnjëri prej sulmuesve, duke shkuar ngjitur me shtyllën.

I njëjti lojtar gjuan bukur në minutën e 30-të, ku goditi shtyllën, ndërsa topi shkoi lartë, por u kthye sërish drejt portës. Ishte pikërisht Dubravka që në vend ta largojë në këndore, e futi topin në portën e tij për 1-0.

Kur pritej që skuadrat të shkonin në pushim, doli në skenë Ameryc Laporte që shënoi për 2-0.

Spanja e dominoi ndeshjen në pjesën e parë, ndërsa edhe në të dytën nuk u ndal.

Në minutën e 56-të, Jordi Alba dërgoi në top në zonë, ku Pablo Sarabia gjuan bukur për të shënuar për 3-0.

Spanja vetëm vazhdonte me sulme, ndërsa i posa futuri në lojë, Ferran Torres me prekjen e parë shënoi për 4-0.

Kritikat në në dy ndeshjet e para duket se i kishin bërë mirë Spanjës, pasi erdhi edhe goli i pestë.

Zhvillohej minuta e 71-të, kur Juraj Kucka shënoi në portën e tij, pas një goditje me kokë të Pau Torres.

Deri në fund edhe pse kishte raste nga spanjollët, ndeshja u mbyll 5-0, duke bërë që Spanja të shkojë tutje si e dyta e grupit. /Telegrafi/

Top Channel