Superkompjuteri parashikon shanset e të gjitha kombëtareve për ta fituar Euro 2020 – favorizohet Franca, ‘injorohet’ Anglia

05/06/2021 22:22

Kombëtarja e Anglisë po përfolët si një nga favoritët për ta fituar Euro 2020, por një superkompjuter nuk po i jep skuadrës së Gareth Southgate shumë shanse të shkojë deri në fund, ndërsa më së shumti favorizohet Kombëtarja e Francës.

Pas një arritje mbresëlënëse në gjysmëfinalet e Kupës së Botës në Rusi, Anglia ka një mori lojtarësh të talentuar në skuadrën e tyre dhe ka shpërblimet shtesë për të luajtur pjesën më të madhe të ndeshjeve të tyre në Wembley Stadium.

Megjithatë, një super-kompjuter i statistikave ka parashikuar se kombëtarja e ‘Tre Luanëve’ ka shanse 5.2 për qind për të fituar Kampionatin Evropian për herë të parë në historitë të tyre.

Algoritmi vlerëson probabilitetin e rezultateve të ndeshjeve duke përdorur shanset e tregut të basteve dhe renditjen e ekipeve bazuar në performancat historike dhe ato të fundit.

Kujtesa e turneut është simuluar 40,000 herë për të dhënë parashikimin përfundimtar. Sipas modelit, tetë skuadra kanë më shumë gjasa të fitojnë Euro 2020 sesa Anglia.

Fituesit e Kupës së Botës 2018, Franca është favoritja kryesore me 20.5 për qind, e pasuar nga Belgjika me 15.7 për qind dhe Spanjën e treta me 11.3 për qind.

Top Channel