Debutoi në vitin 2014 si futbollist profesional në Francë, sa tituj ka fituar Kante deri më tani

30/05/2021 10:55
PORTO, PORTUGAL - MAY 29: Ngolo Kante of Chelsea celebrates with the Champions League Trophy following their team's victory in the UEFA Champions League Final between Manchester City and Chelsea FC at Estadio do Dragao on May 29, 2021 in Porto, Portugal. (Photo by Chris Lee - Chelsea FC/Chelsea FC via Getty Images)

N’Golo Kante padyshim se ishte lojtari më i mirë i Chelseat në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Manchester City e cila u zhvilluar të shtunën dhe “Blutë” e Londrës triumfuan me rezultat minimal 1-0 me golin e realizuar nga Kai Havertz.

Francezi ishte lojtari që shkatërroi shumë aksione të skuadrës së Pep Guardiolas duke mos pushuar asnjëherë brenda 97 minutave lojë në “Dragao”.

Karriera e Kantes ka marrë një kthesë të çuditshme që prej kohës kur debutoi tek skuadra franceze Caen në vitin 2014.

Në vitin 2015 Kante u transferua te Leicester City për 9 milionë euro dhe vetëm pas një viti e fitoi titullin e kampionit në Premierligë me këtë skuadër.

Pastaj në vitin 2017 kaloi tek Chelsea dhe e fitoi sërish titullin e kampionit me këtë ekip që u pasua vetëm një vit më vonë me titullin e kampionit të botës me Francën në vitin 2018.

Kante vazhdoi edhe më tutje me suksese të pabesueshme. Në vitin 2019 ai e fitoi Europa Ligën me Chelsean kurse tani edhe Ligën e Kampionëve për edicionin 2020/21.

Top Channel