Aktualisht në vend janë 3 mijë 303 raste aktive me COVID-19 në Kosovë.

Shkak i virusit korona në Kosovë që nga marsi i vitit të kaluar e deri më tani kanë vdekur 2 mijë e 241 qytetarë. Ndërsa, 107 mijë e 269 persona kanë rezultuar pozitiv me COVID-19.

Nga infektimi me virusin korona janë shëruar 101 mijë e 725 persona.

Institutit Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK), së fundmi ka raportuar për një rast të vdekjes dhe 11 raste me COVID-19.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.291 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 11 raste pozitive. Brenda 24 orëve është raportuar vetëm 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna: Prizren 1 rast (67 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 107.269 raste nga 597.019 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.241 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 258 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 101.725 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.303”, thuhet në njoftimin e fundit të IKShPK-së.

Rastet pozitive janë nga komunat: Drenas 3 raste, Prishtinë 3 raste, Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Kaçanik, Skenderaj dhe Viti.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën! Respektoni distancën!

Top Channel