Atletico Madrid's Uruguayan forward Luis Suarez (C) celebrates after scoring during the Spanish league football match Real Valladolid FC against Club Atletico de Madrid at the Jose Zorilla stadium in Valladolid on May 22, 2021. (Photo by CESAR MANSO / AFP) (Photo by CESAR MANSO/AFP via Getty Images)

U desh të pritej deri në zhvillimin e xhiros së fundit të La Ligas në mënyrë që të mësohet se cila skuadër do të shpallet kampion në këtë kampionat për edicionin garues 2020/21.

Tre javë parafundit u dorëzua Barcelona, por lufta e ashpër vazhdoi ndërmjet dy skuadrave të kryeqytetit spanjoll, Atletico Madridit dhe Real Madridit.

Në fund, me titull u kurorëzua skuadra e trajnerit Diego Simeone e cila triumfoi me rezultat 2-1 ndaj Valladolid duke e përmbysur rezultatin pasi fillimisht ishte në disavantazh 1-0, por golat e Correas dhe Luis Suarezit ia siguruan titullin Atleticos.

Nga ana tjetër, Real Madridi shënoi një fitore me reziltat 2-1 në ballafaqim me Villarealin dhe kështu do të jetë nënkampion i spanjës me 84 pikë, dy më pak se Atletico me 86 pikë.

Top Channel