Kosovë/ Tetë të vdekur dhe 62 raste të reja me COVID-19

19/05/2021 15:30

Në Kosovë të mërkurën janë regjistruar edhe tetë raste të vdekjes nga koronavirusi i ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Dy viktima janë shënuar në Prishtinë dhe nga një në Malishevë, Mitrovicë, Obiliq, Prizren, Rahovec dhe Suharekë.

Sipas njoftimit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHPK), nga 4.049 mostra të testuara, të infektuar me koronavirusin e ri janë regjistruar edhe 62 persona.

Bazuar në këto të dhëna 1.5 për qind e të testuarve kanë rezultuar pozitivë.

Sipas IKSHPK-së, nga sëmundja janë shëruar edhe 379 pacientë ndërsa raste aktive janë 4.218.

Që prej 13 marsit, 2020 e deri më 19 maj, 2021, Kosova ka regjistruar 107.065 raste me COVID-19. Prej tyre, 2.235 pacientë kanë vdekur dhe 100.612 janë shëruar.

Top Channel