Sonte finalja e “Sanremo 2021″/ Këngëtari shqiptar, Ermal Meta pretendenti kryesor për të fituar

06/03/2021 13:54

Këngëtari shqiptar, Ermal Meta kryeson listën e 10 këngëve më të mira në “Sanremo 2021”, në klasifikimin e përgjithshëm para finales.

Renditja e këngëve, sipas faqes zyrtare të festivalit, pas mbrëmjes së katërt është si më poshtë:

1 – Ermal Meta, “Un milione di cose da dirti”

2 – Ëillie Peyote, ” Mai dire mai”

3 – Arisa, “Potevi fare di più”

4 – Annalisa, “Dieci”

5 – Maneskin, “Zitti e buoni”

6 – Irama, “La genesi del tuo colore”

7 – Përfaqësuesi i listës, “Amare”

8 – Colapesce Dimartino, ” Musica leggerissima”

9 – Malika Ayane, “ti piaci così”

10 – Noemi, “Glicine”

Pa asnjë eliminim këtë vit, të 26-të artistët kanë përparuar në natën finale. Si pjesë e kufizimeve të distancës sociale nuk do të ketë audiencë dhe mbrëmjet mbarojnë jo më vonë se ora 2 e mëngjesit me orën lokale.

Sonte, pas votave të publikut do të shpallen tre super finalistët. Pasi të përfundojë superfinalja, rezultati i fituesit përfundimtar do të ndahet midis 34% të televotimit publik; votat e medias 33%; votat e jurisë 33%. Sigurisht, fituesi i Sanremo nuk përfundon domosdoshmërisht duke përfaqësuar Italinë në Eurovision, edhe pse fituesi merr ftesën i pari.

Ermal Meta sërish i ka bërë për vete italianët me tekstin e këngës, i cili flet për dashurinë e vërtetë. “Pa emër unë, pa emër ti. Dhe flasim derisa të mos na duhet më një emër. Pa nxitim unë, pa nxitim ti. Butësisht prekim njëri-tjetrin për t’u kuptuar më shumë”, janë vargjet me të cilat nis teksti i këngës.

Në vitin 2018, Ermal Meta  fitoi Sanremon në bashkëpunim me Fabrizio Moron me këngën “Non Mi Avete Fatto Niente”, ku përfaqësuan Italinë atë vit në “Eurovision” duke u renditur në vendin e tretë.

FOTO GALERI
1/7

Top Channel