Një viktimë dhe dy të zhdukur në Siberi, pas shembet fabrika ruse

20/02/2021 09:01

Një person u gjet i vdekur dhe dy rezultojnë të zhdukur pasi një fabrikë përpunimi në pronësi të gjigandit rus të minierave Norilsk Nickel u shemb pjesërisht gjatë mirëmbajtjes në Siberinë Arktike, tha kompania të Shtunën.

Mjedisi Arktik dhe siguria e prodhimit në pasuritë e Nornickel ka qenë në qendër të vëmendjes që nga një rrjedhje e madhe e karburantit në termocentralin e saj pranë qytetit të Norilsk dhe një listë e aksidenteve më të vogla në 2020.

Fabrika në rajonin e Krasnoyarsk të Rusisë vazhdon të funksionojë me disa kufizime, shtoi ajo në një deklaratë.

Një komitet hetimor rajonal tha në një deklaratë të veçantë se kishte hapur një hetim penal për aksidentin.

Top Channel