Po përgjohej për grabitje, por 26 vjeçarit shqiptar i zbulohet diçka më e rëndë

17/02/2021 22:50

Ndërsa hetuesit po zhvillonin përgjime për të mposhtur një bandë hajdutësh midis shtatorit 2017 dhe marsit 2018, ranë në gjurmët edhe të trafikut të drogës.

Tetë grabitje u regjistruan atëherë Silea, Susegana, Frescada dhe Treviso. Për këto akuza, këtë të mërkurë, 26 vjeçari shqiptar Erjon Lukaj u dënua me 3 vite burg.

Lukaj u dënua për grabitjet, në formë të shkurtuar, me 3 vjet e 8 muaj në qershor 2019 së bashku me dy senegalezë.

Anëtari i gjashtë i bandës, kosovari 22-vjeçar Blendion Gallapeni në vend të kësaj zgjodhi të mos kërkonte ritin alternativ dhe u padit për akuzat e grabitjes së rëndë.

26-vjeçari shqiptar, ishte kapur me disa kilogram marijuanë por përgjimet zbuluan se tregu i tij përbëhej kryesisht nga kokainë, nga e cila Lukaj shkoi për të marrë furnizime në Slloveni dhe më pas luajti rolin e furnizuesit kryesor për tregtinë në Marca.

Burri, i cili kishte vuajtur pjesën më të madhe të dënimit të tij nën arrest në shtëpi, është arrestuar përsëri për çështje të drogës.

Sulmi ndaj një 20-vjeçari e kishte vënë atë në telashe. Pas këtij episodi, hetuesit hynë në shtëpinë e Lukajt, duke rikuperuar ndër të tjera 300 gram kokainë.

Top Channel