Ka ardhur varianti i ri i covid/ Manastirliu thotë se rriten rastet e riinfektimeve tek të rinjtë

08/02/2021 15:02

Në betejën me Covid 19 Shqipërisë do ti duhet të përballet edhe me mutacionin e ri të virusit shfaqur tashmë në shumë  vende të botës.

 “Përballë shifrave që kalojnë 1000 të infektuar në ditë, neglizhencës fatale të qytetarëve ndaj masave antikovid dhe hardallisjes nga  të rinjtë pa kufi në lokale, kryeministri bëri këtë paralajmërim”, tha Manastiruliu.

“Do të jetë policia e shtetit, do të jenë inspektoriatet që do ta imponojnë  me forcë , zbatimin e masave dhe natyrisht edhe me të gjitha gjobat përkatëse të cilat do ti rrisim. së shpejti në ditët në vijim do ti rrisim gjobat për baret , restorantet, lokalet, qendrat tregtare. Dhe do të bëjmë një shkallëzim sipas hapësirave dhe sippas kushteve për abuzim”, tha Rama.

Për momentin qeveria është hezituese në përdorimin masës ekstreme siç është mbyllja totale e vendit.

Top Channel