Kina jep miratimin për vaksinën kundër COVID-19

31/12/2020 16:07

Kina miratoi ditën e sotme vaksinën e saj të parë kundër COVID-19 e zhvilluar nga Sinopharm, pasi parashikon rreziqe më të mëdha transmetimi gjatë dimrit.

Sipas Reuters, asnjë e dhënë e hollësishme e efikasitetit të vaksinës nuk është publikuar publikisht, por zhvilluesi i saj, Instituti i Produkteve Biologjike të Pekinit, një njësi e filialit të Sinopharm, tha të mërkurën se vaksina e saj ishte 79.34% efektive në parandalimin nga zhvillimi i sëmundjes bazuar në të dhënat e brendshme.

Miratimi, i njoftuar nga Administrata Kombëtare e Produkteve Mjekësore, vjen pasi Emiratet e Bashkuara Arabe këtë muaj u bënë vendi i parë që shpërndau vaksinën për publikun dhe ndërsa Pakistani njoftoi një marrëveshje blerje prej 1.2 milion dozash me Sinopharm.

Ndërsa Kina ka qenë më e ngadaltë se disa vende të tjera në miratimin e vaksinave kundër COVID-19, ajo ka inokuluar disa qytetarë për muaj me tri vaksina të ndryshme që ende po i nënshtrohen provave të fazës së vonë.

Top Channel