Makina

Nuk duhet të përdorni larës enësh në asgjë tjetër përveç enëve, sepse mund t’i dëmtoni më shumë sesa t’i pastroni.

Për shembull, nëse fërkoni ekspresin tuaj Moka me ilaç enësh, ajo do të lërë shumë mbetje që do të ndryshojnë shijen e kafesë tuaj. Dhe nëse ju mbaron detergjenti i pjatalarëses, mendohuni dy herë para se të vendosni larës enësh brenda pajisjes. Ju mund të përfundoni me një shtëpi plot me shkumë.

 Ekspresi i shtëpisë Moka

Larësi i enëve mund të lërë mbetje brenda tij. Pasi të vendosi detergjent, do të detyroheni ta lani disa herë dhe dhe ky proces mund të ta prishë pajisjes. Përveç kësaj, mund të keni një shije sapuni në kafen që do të përgatisni më pas.

Pjatalarësja

Larësi i enëve është jashtëzakonisht i vrazhdë dhe, nëse e vendosni në pjatalarëse, mund të dëmtoni makinerinë. Madje, mund të keni një problem tjetër: shumë flluska që dalin nëpër kuzhinën tuaj. Detergjenti special për pjatalarësen ka një formulë të krijuar posaçërisht që shpëlan enët në mënyrë të përsosur.

Lavatriçja

Ashtu si me pjatalarësen, lavatriçja, Nuk do të jetë në gjendje të trajtojë larësin e enëve dhe do të shpërthejë. Më shumë shkumë nuk do të thotë rroba më të pastra, formula nuk është aq e rëndë sa t’i pastrojë.

Makina

Edhe pse shumë thonë se detergjenti i enëve është një alternativë e mirë për larjen e makinave, ju nuk duhet ta përdorni. Ka disa arsye: kimikatet e forta të larësit mund të dëmtojnë bojën e makinës suaj dhe gjithashtu mund të heqin çdo dyll mbrojtës që mund të keni mbi të. Sapo të thahet, lëngu gjithashtu mund të lërë mbetje në makinën tuaj sepse është e vështirë të shpëlahet.

 Flokët

Larësi i enëve është shumë i ashpër për flokët tuaj dhe do të heqë të gjithë vajrat e tij thelbësorë. Dhe këto vajra esencialë janë të dëmshëm për flokë të bukur dhe të shëndetshëm. Kripa nga larësi do të thajë plotësisht flokët tuaj, kështu që skalpi juaj do të bëhet do të irritohet.

Dritaret dhe pasqyrat

Sapuni i enëve do të heqë pa dyshim papastërtitë nga dritaret ose pasqyrat tuaja.  Por do të jetë shumë e vështirë të hiqni vija që lë pasi ti keni larë. Pra, nëse doni dritare dhe pasqyra me shkëlqim të përsosur, thjesht përdorni pastruesin klasik të xhamave.

Tigani prej gize

Detergjenti i enëve do të heqë shtresën mbrojtëse nga sipërfaqja e tiganit. Çdo ekspert i gatimit e di se ajo ndihmon për të ngrohur ushqimin në mënyrë të barabartë dhe gjithashtu shton shijen. Nëse e lani në këtë mënyrë tiganin, përpiquni ta bëni më rrallë dhe përdorni një metodë alternative pastrimi: vendosni kripë në tiganin akoma të ngrohtë dhe fërkojeni me një peshqir. Më pas, nëse dëshironi, mund të shtoni pak vaj.

Parketi i shtëpisë

Përdorimi i larësit të enëve në dyshemetë e drurit do t’i lërë vetëm të gërvishtura. Në vend të kësaj, nëse doni të keni dysheme druri të përsosur dhe me shkëlqim, fshijini ato së pari për të hequr çdo papastërti. Më pas, përdorni një leckë të lagur dhe fshini të gjitha sipërfaqet.

Rekomandohet të përdorni produkte pastrimi të bëra posaçërisht për parkete druri. Nga ana tjetër, sapuni i enëve mund të jetë shumë i efektshëm në llojet e tjera të dyshemeve, si pllaka ose linoleum.

Veshjet prej lëkure

Lëkura është material mjaft delikat dhe kimikatet nga detergjenti mund ta shkatërrojnë atë. Ashtu si lëkura juaj, materialet prej lëkure kanë nevojë edhe për një hidratim materialin të qëndrojë i butë.

Kafshët shtëpiake

Detergjenti i enëve mund të jetë shumë i ashpër për lëkurën dhe leshin e qenit tuaj. Me përdorim të rregullt, do të vini re se lëkura e tij do të irritohet dhe do të thahet shumë. Interneti është plot me receta “DIY” për shampot e shtëpive të qenve dhe sapuni i pjatave është një nga përbërësit kryesorë, ne do të rekomandonim blerjen e një produkti të veçantë për qen. Ka përbërësit e duhur për të mbrojtur lëkurën e kafshës suaj.

Nëse përdorni shampon tuaj, lëkura e qenit mund të thahet sërish sepse është krijuar posaçërisht për nivelet e pH-it të njeriut. I njëjti rregull vlen edhe për macet.

Burimi: Bright Side

FOTO GALERI
1/10
Ekspresi i shtëpisë Moka

Top Channel