Rreth 2.5 milionë të prekur me COVID në Afrikë

17/12/2020 09:58

Në Afrikë ka shkuar në mbi 2 milionë e 443 mijë numri i rasteve me COVID-19.

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 21.275 duke e çuar numrin e rasteve në gjithë kontinentin në 2.443.850.  Gjatë 24 orëve kanë ndërruar jetë 346 persona duke e çuar numrin total në 57.514.

Numri më i lartë i viktimave nga COVID-19 deri më sot në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 23.827, ndërsa në Egjipt janë regjistruar 6.990 dhe në Marok 6.749 vdekje.

Në Sejshelle dhe Eritrea nuk është raportuar asnjë vdekje me burim nga COVID-19.

Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 883.687 raste e cila pasohet nga Maroku me 406.970 dhe Egjipti me 123.153 raste.

Deri më tani në Afrikë janë shëruar 2.066.966 persona të infektuar.

Top Channel