Putin e quan hetimin e helmimit Navalny ‘një truk’

17/12/2020 14:22
Vladimir Putin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka hedhur poshtë si “një hile” një hetim të përbashkët mediatik që fajësoi agjentët e shtetit rus për helmimin e kritikut të tij, Alexei Navalny.

Ai akuzoi z. Navalny për marrjen e ndihmës nga shërbimet sekrete amerikane.

Ai tha në një konferencë për shtyp se nuk ishte “një hetim” por “një hile që synonte të sulmonte njerëzit e lartë”.

Agjentët në Shërbimin Federal të Sigurisë të Rusisë (FSB) u emëruan nga Bellingcat dhe hetues të tjerë të medias.

Navalny mbijetoi ngushtë nga helmimi në gusht, duke kaluar javë në kujdesin intensiv në një spital të Berlinit. Specialistët perëndimorë vërtetuan se një lloj agjenti nervor rus Novichok ishte përdorur në sulm – një agjent që mund të vinte vetëm nga një institucion shtetëror.

Putin tha se detajet e botuara nga Bellingcat dhe partnerët e saj të hënën arritën në “legalizimin e të dhënave nga shërbimet speciale të SHBA”.

“Kjo do të thotë që ky pacient në klinikën e Berlinit ka mbështetjen e shërbimeve të inteligjencës amerikane, prandaj shërbimet speciale ruse sigurisht që duhet ta ndjekin atë”, tha Putin.

Ai e nënçmoi Z. Navalny, duke thënë “çfarë dobie ka ai për këdo?” Ai shtoi, duke qeshur, se nëse agjentët rusë do të kishin dashur të helmonin Z. Navalny “ata ndoshta do të kishin përfunduar punën”.

Navalny akuzon Putin për drejtimin e një administrate thellësisht të korruptuar dhe hetimet e tij kanë tërhequr miliona ndjekës në mediat sociale.

Në një konferencë të gjerë për shtyp, në televizion, Z. Putin në pushtet që nga viti 2000 gjithashtu tha se ai nuk kishte vendosur ende nëse do të kandidonte për presidencën përsëri në 2024.

Ai foli me audiencën e madhe përmes lidhjes video nga rezidenca e tij Novo-Ogarevo jashtë Moskës për shkak të rregullave të higjienës së koronavirusit.

Kur u pyet në lidhje me zgjedhjet presidenciale të SHBA, Z. Putin tha se marrëdhëniet e Rusisë me Uashingtonin ishin bërë “peng” të politikës së brendshme të SHBA.

“Ne besojmë se presidenti i zgjedhur i SHBA Joe Biden do t’i zgjidhë gjërat sepse ai ka përvojë si në politikën e brendshme ashtu edhe në politikën e jashtme,” tha ai.

Pyetësi e pyeti atë pse hakerat rusë nuk e kishin ndihmuar Donald Trump këtë herë, siç pretendohet se kishin në vitin 2016 një pikë e hedhur poshtë nga Z. Putin si “një provokim”.

“Hakerat rusë nuk e ndihmuan presidentin aktual Trump, ata nuk ndërhynë, të gjitha këto janë shpikje për të prishur marrëdhëniet tona me SH.B.A”, tha Putin.

Në përgjigjen e Rusisë ndaj krizës së koronavirusit, Putin u sfidua vazhdimisht për ndikimin e rëndë të pandemisë në shërbimin shëndetësor dhe ekonominë.

Putin tha se vaksina e prodhuar në vend ishte e sigurt dhe efikase, por do të duhej kohë për të zhvilluar kapacitetin e prodhimit. Ai tha se do të vaksinohej por nuk ishte në grupin përparësor duke e bërë atë të parin.

Në ekonomi, ai pranoi se të ardhurat reale në Rusi po binin, pjesërisht për shkak të pandemisë.

Top Channel