​Peru ndalon testin e vaksinave COVID-19 të Kinës për shkak të simptomave neurologjike

16/12/2020 19:16

Prova e vaksinave të gjigantit kinez të barnave Sinopharm COVID-19 në Peru është bllokuar pasi një nga vullnetarët shfaqi efekte anësore. Instituti Kombëtar i Shëndetit i vendit të Amerikës së Jugut (NIH) ka pezulluar provën klinike menjëherë pasi ekspertët po gërmojnë për të kuptuar shkakun.

Prova e Sinopharm ishte planifikuar të përfundonte më 13 dhjetor pasi testoi gati 12 mijë vullnetarë, por me pengesën e papritur, mbetet të shihet nëse Peru vazhdon me provën ose të miratojë vaksinën.

Sa i përket vullnetarit të provës, individi zhvilloi simptoma neurologjike duke përfshirë vështirësinë në lëvizjen e krahëve. Sipas NIH të Perusë, simptomat ishin të një gjendje të quajtur sindroma Guillain-Barre.

“Disa ditë më parë, ne u sinjalizuam autoriteteve rregullatore se një nga pjesëmarrësit tanë (në prova) paraqiti simptoma neurologjike të cilat mund të korrespondonin me një gjendje të quajtur sindroma Guillain-Barre”, tha studiuesi kryesor German Malaga për shtypin lokal .

Sindroma Guillain-Barre (GBS) është një gjendje autoimune në të cilën përgjigjja imune e trupit sulmon qelizat nervore të shëndetshme. Ajo çon në dëmtim nervor duke shkaktuar dobësi, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash, ndërsa në raste të rënda, shkakton paralizë.

Sa i përket vaksinës së Sinopharm, është ende e panjohur nëse goditja e vaksinës ose ndonjë kusht themelor shkaktoi sëmundjen e vullnetarit të provës.

Ndërsa kjo është hera e parë që një kandidat për vaksinë COVID-19 supozohet se ka shkaktuar simptoma GBS, në provat e tjera të vaksinave, disa kanë zhvilluar probleme neurologjike.

Në shtator, një vullnetar prove në kandidatin e vaksinës COVID-19 të AstraZeneca zhvilloi çështje neurologjike dhe provat pauzuan. Në Indi, një tjetër vullnetar zhvilloi një gjendje të rëndë neurologjike. Por Instituti i Serumit i Indisë, prapa provave klinike, hodhi poshtë pretendimet se vaksina kishte ndonjë lidhje me gjendjen e pacientit.

Kandidatët e tjerë të vaksinave kanë pasur efekte anësore të lehta duke përfshirë ethe, dridhura, ënjtje dhe dhimbje në vendin e injektimit.

Deri më tani, vaksina Sinopharm u është dhënë gati 60,000 pjesëmarrësve në provë në të gjithë botën, por kjo është hera e parë që dikush raporton ndonjë efekt anësor të padëshirueshëm.

Kandidati i vaksinës që pretendon të ketë efikasitet prej 86 për qind është aprovuar nga Bahrejni dhe Emiratet e Bashkuara Arabe përveç Kinës.

Në shumë vende të Amerikës së Jugut dhe Azisë Juglindore përveç vendeve të Lindjes së Mesme, vaksina e Sinopharm do të shitet. Sidoqoftë, me një pauzë në testime, qeveria peruan nuk ka gjasa të fillojë vaksinimin e njerëzve para mesit të vitit 2021.

Vendi duhej të blinte 20 milionë doza të vaksinës Sinopharm për të vaksinuar popullsinë e tij.

Peruja është një nga vendet më të goditura në Amerikën e Jugut me gati 1 milion raste pozitive të COVID-19 me mbi 36.000 të vdekur.

Indonezia gjithashtu ka porositur rreth 74 milion doza vaksinash nga kompania kineze. Sidoqoftë, me efektin anësor të pafavorshëm, mbetet për t’u parë nëse vendet që kanë miratuar kandidatin do të vazhdojnë të vaksinojnë qytetarët e tyre.

Top Channel