​Përplasjet në Ukrainë lënë të plagosur 40 oficerë policie

15/12/2020 17:53

Policia e Ukrainës ka qëlluar me gaz lotsjellës në përpjekje për të shpërndarë mijëra njerëz në kryeqytetin Kiev duke protestuar kundër masave më të rrepta të bllokimit.

Rreth 40 oficerë policie u plagosën në përleshjet me pronarë të biznesit të vogël dhe aktivistë në Sheshin e Pavarësisë në zemër të qytetit, tha policia në një deklaratë në gjuhën ukrainase, raporton BBC.

Ajo tha se oficerët pësuan djegie kimike në sy pasi disa nga turmat gjithashtu përdorën gaz lotsjellës.

Lëndime u raportuan gjithashtu midis protestuesve, të cilët ishin përpjekur të vendosnin çadra për të kampuar brenda natës.

Protestuesit janë zemëruar për një lëvizje të fundit nga autoritetet ukrainase për të vendosur kufizime shtesë të bllokimit dhe taksat për pronarët e bizneseve të vogla.

Midis 8-24 janar, të gjitha bizneset jo-thelbësore do të mbyllen në të gjithë vendin.

Ukraina ka raportuar më shumë se 900.000 infeksione të konfirmuara që nga fillimi i shpërthimit, me mbi 15.000 vdekje.

Top Channel