​Policia e Londrës ndërhyn në demonstratat kundër vaksinimit COVID-19

14/12/2020 18:52

Policia në Londër ndërhyri në demonstrata kundër kufizimeve dhe vaksinës COVID-19. të cilat u mbajtën pavarësisht ndalimit të mbledhjes, raportojnë mediat botërore.

Një grup protestuesish që kundërshtojnë vaksinën kundër COVID-19 u mblodhën para ndërtesës së parlamentit, i cili duhet të diskutojë nëse do të vendosen kufizime të caktuara për njerëzit që refuzojnë të vaksinohen.

Njerëzit e mbledhur mbanin banderola “Vaksinimi opsional” dhe “Fundi i karantinës”, duke bërë thirrje që vaksinimi kundër COVID-19 të ndalet në vend dhe që masat kufizuese të futura në luftën kundër pandemisë të hiqen.

Policia paralajmëroi demonstruesit të shpërndahen dhe ndërhyri kundër grupit që kundërshtoi thirrjen e saj.

Një total prej 155 personash u arrestuan në disa pjesë të Londrës gjatë demonstratave më 29 nëntor kundër masave dhe vaksinave kundër COVID-19.

Londra dhe zonat përreth do të jenë nën kufizimet dhe masat më të rrepta kundër koronavirusit nga e mërkura, për shkak të rritjes së shpejtë të numrit të njerëzve të infektuar në kryeqytet.

Ministri i Shëndetësisë Matt Hancock tha se qeveria duhet të ndërmarrë veprime të shpejta pas një rritje të mprehtë dhe eksponenciale të numrit të njerëzve të infektuar në zonën më të madhe të Londrës. Ai theksoi se në disa zona, rastet e infeksionit dyfishohen çdo shtatë ditë.

Nën kufizimet e nivelit të tretë, më të lartin në Britaninë e Madhe, njerëzit nuk mund të shoqërohen brenda, dhe baret, pabet dhe restorantet duhet të mbyllen, përveç porosive.

Në nëntor, Londra ishte ndër zonat me shkallën më të ulët të infeksioneve rajonale në Angli. Por disa zona brenda dhe rreth Londrës tani janë bërë vatra të koronavirusit.

Gjatë fundjavës, fotot e qendrave të tregtisë të mbushura me njerëz udhëtuan nëpër botë, të nxituar nga banorët e kryeqytetit britanik, të mbingarkuar nga ethet e blerjeve për Krishtlindje.

Top Channel