​Mijëra bjellorusë demonstrojnë përsëri kundër Lukashenkos, dhjetëra të arrestuar

13/12/2020 17:32

Sot, policia bjelloruse arrestoi dhjetëra pjesëmarrës në demonstrata masive që kërkonin dorëheqjen e presidentit autoritar Alexander Lukashenko.

Mijëra protestues dolën përsëri në rrugë, duke u mbledhur nëpër Minsk në grupe të vogla për ta bërë më të vështirë për policinë të punonte në qytete të tjera të mëdha.

Sot, më shumë se 120 shëtitje proteste u organizuan në Minsk dhe qytete të tjera dhe numri i demonstruesve në secilin prej atyre grupeve varion nga disa dhjetëra në disa qindra, raporton Reuters, sipas medias opozitare bjelloruse Nasha Niva.

Grupi i të drejtave të njeriut Vesna-96 (Pranvera-96) njoftoi se rreth 70 demonstrues ishin arrestuar.

Policia bllokoi qendrën e Minskut dhe përdori topat e ujit për të shpërndarë demonstruesit, të udhëhequr nga Vesna-96.

Ndryshe nga protestat e mëparshme të dielën, autoritetet nuk mbyllën stacionet e metrosë në qendër të Minskut sot, as nuk bllokuan trafikun telefonik dhe hyrjen në internet, sipas AFP.

Protestuesit tundën flamuj të bardhë dhe të kuq, të cilët janë simbol i opozitës, dhe thirrën “Rroftë Bjellorusia!”

Bjellorusia është goditur nga një krizë politike që nga zgjedhjet presidenciale më 9 gusht, kur filluan protestat masive antiqeveritare në të gjithë vendin, iniciuar nga rezultatet zyrtare të votimit, sipas të cilave Lukashenko fitoi më shumë se 80 për qind të votave. Kundërshtarët e Lukashenkos pretendojnë se zgjedhjet ishin vjedhur.

Liderja e opozitës Svetlana Tihanovska, e cila u strehua në Lituani menjëherë pas zgjedhjeve për të shmangur arrestimin, vlerësoi sot guximin e demonstruesve, të cilët, siç deklaroi ajo, nuk u tërhoqën “nga shtypja, dhuna dhe i ftohti”.

“Populli i Bjellorusisë dëshiron të jetojë në një vend demokratik dhe të lirë,” tha në Twitter Tikhanovska, e cila papritur u bë rivalja kryesore e Lukashenkos në zgjedhjet presidenciale pas arrestimit të figurave të tjera të shquara të opozitës.

Me gjithë përpjekjet e autoriteteve për të shuar demonstratat duke arrestuar dhe shtypur protestuesit dhe aktivistët, protestat masive nuk u shuan as pas katër muajsh.

Protestat më masive ndodhin të dielën, kur dhjetëra mijëra demonstrues dalin në rrugë. Një javë kishte edhe 200.000 njerëz.

Që nga fillimi i demonstratave në gusht, të paktën katër njerëz kanë vdekur ose në protestë ose pas arrestimit. Më shumë se 30.000 protestues u arrestuan, nga të cilët, sipas grupeve të të drejtave të njeriut, mijëra u rrahën.

Lukashenko, 66-vjeç, i cili ka drejtuar Bjellorusinë me një dorë të vendosur që nga korriku 1994, me shtypje kundër opozitës dhe mediave të pavarura, ka mbështetjen e Rusisë, ndërsa akuzon vendet perëndimore për nxitje të protestave.

Top Channel