“Shmangni tubimet”/ Vrasja e Klodian Rashës, Ambasada Amerikane thirrje qytetarëve të saj: Demonstratat mund të përhapen

10/12/2020 10:19

Pas protestës së zhvilluar mbrëmjen e djeshme në Tiranë (dhe jo vetëm) për vrasjen e 25-vjeçarit Klodian Rasha nga një efektiv i policisë, ka reaguar Ambasada Amerikane.

Në një njoftim në faqen zyrtare, ambasada u bën thirrje qytetarëve amerikanë të shmangin tubimet e mëdha, pasi demonstratat mund të përhapen edhe në zonat e tjera të vendit.

“Ambasada ka marrë raporte për protestën që ndodhi përpara zyrave qeveritare në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në Tiranë. Raportet tregojnë se disa protestues kanë hedhur objekte në drejtim të policisë dhe disa efektivë u plagosën. Efektivët e policisë kanë përdorur gaz lotsjellës për të kontrolluar turmën. Qytetarët amerikanë duhet të shmangin tubimet e mëdha, pasi demonstrata të ngjashme mund të përhapen në zona të tjera. Personeli i ambasadës amerikane dhe anëtarët e familjes janë këshilluar të shmangin të gjithë vendet, ku demonstratat janë të vazhdueshme”, thuhet në njoftimin e ambasadës.

Po kështu, Ambasada Amerikane në Tiranë shton:

“Shmangni tubimet e mëdha dhe çdo zonë ku demonstratat janë të afërta ose të vazhdueshme. Monitoroni mediat lokale për përditësime”.

(Fotot) Çfarë nuk u pa në protestë e vrasjes së Klodian Rrashës/ Nga gurët kundër Kryeministrisë tek djegia e dy pemëve të Krishtlindjes

Gurë, sende të forta e flakë në protestën për vrasjen e Klodianit/ Punonjësit e Bashkisë së Tiranës rikthejnë në normalitet qytetin

Video/ Momenti kur protestuesit sulmojnë makinën e policisë, disa prej tyre e përqafuan për të ndalur dhunën

Top Channel