Lojë fjalësh mes Lampard dhe Mourinhos rreth çështjes së titullit kampion në Angli

29/11/2020 22:53

Trajneri i Chelseat, Frank Lampard, nuk ka qenë dakord me pretendimin e Jose Mourinhos se Tottenhami nuk janë në garën për titull pasi trajneri portugez e përshkroi skuadrën e tij si “thjesht një kalë i vogël” pas barazimit pa gola me Chelsean.

“Londinezët” e veriut mbeten në krye të Premier Leagës pas një barazimi pa gola midis dy palëve në “Stamford Bridge”, me Chelsean që humbi disa raste të mira në një betejë të ngushtë, taktike të Dielën në mbrëmje, përcjell KosovaPress.

Megjithëse “Spurs” mbajtën pozicionin e tyre në krye të tabelës, Mourinho pohoi më pas se Chelsea janë pretendentë më të mëdhenj.

“Ata janë një nga pretendentët më të mëdhenj, nuk ka dyshim për këtë. Unë besoj se për ta nuk është aspak problem të jenë dy pikë prapa nesh dhe Liverpoolit – dhe nëse Leicester fiton, unë besoj se ata janë gjithashtu me të njëjtat pikë si ne, ‘tha ish-shefi i Chelseat.

“Nuk mendoj se është një problem për Chelsean. Ata e dinë se sa të fuqishëm janë, e dinë skuadrën që kanë dhe e dinë që ky është një sezon i gjatë, i gjatë. Dhe ata gjithashtu e dinë që Tottenhami nuk është një kandidat. Ne nuk jemi as në garë. Ne nuk jemi kal. Nuk e di fjalën në anglisht, por kuajt e vegjël dhe të rinj. Një kalë i vogël. Ne jemi thjesht një kalë i vogël.”, tha tekniku portugez.

Por Lampard nuk është duke iu besuar komenteve të Mourinhos dhe e sheh Tottenhamin si një sfidues të ligjshëm për titullin, me “Spurs” që tashmë kanë ardhur nëpër lojëra kundër Manchester Unitedit, Manchester Cityt dhe tani Chelseat pa humbur.

I pyetur për komentet e Mourinhos, Lampard u përgjigj: ‘

‘Është thirrja e Joses për ta thënë si e sheh nga pozicioni i tij, por nga jashtë ata janë në krye të ligës ose shumë afër kreut.”

“Nëse ne jemi pretendentë atëherë ata duhet të jenë pretendentë. Unë mendoj se nëse keni Harry Kane dhe Son në ekipin tuaj – Son ka nëntë gola, Harry ka shtatë – ata luajnë mirë për shkak të organizimit të ekipit të tyre, ata do të prisnin të ishin në garë. “

“Ata kanë investuar shumë, ata kanë njerëz si Gareth Bale të ulur në stol, Dele Alli nuk është këtu, ka një skuadër të fortë atje. Kështu që mendoj se të gjithë jemi duke garuar, por Jose mund ta thotë ashtu siç e sheh. “, përfundoi Frank Lampard.

Top Channel