Maradona dhe Kamorra! Legjenda i lidhur edhe me Mafian

25/11/2020 20:04

Historia që bashkon Maradonën me Napolin fillon në verën e vitit 1984 dhe prej atëherë e deri më sot ajo është bërë një histori pasioni të pakushtëzuar.

Me yllin argjentinas, skuadra italiane, e cila deri atëherë kishte vetëm dy tituj në muze, preku qiellin dhe arriti lartësi të paimagjinueshme.

Në vitin 1987, 33 vjet më parë, ai fitoi ligën e tij të parë dhe të gjithë e kujtojnë atë si një arritje autentike pas dopietës (Liga dhe Kupa), një moment historik që më parë ishte kurorëzuar vetëm nga Torino, Juventus dhe Inter, kur qëllimi i ekipit napolitan ishte në thelb të shmangte rënien nga kategoria.

Kjo është arsyeja pse, edhe sot, askush nuk e kupton pse ai vendosi të nënshkruajë për një ekip kaq modest. Adhurimi që Napolitanët do të ndjenin për yllin Argjentinas mund të shihej që në momentin e parë, kur ai zbarkoi në qytetin jugor të Italisë nga FC Barcelona si kampion bote me Argjentinën në Meksikë ’86. Rreth 70,000 persona kënduan emrin e tij kur ai u paraqit në stadiumin mitik San Paolo më 5 korrik. Ishte fillimi i gjithçkaje, i një idhulli që do të shkonte përtej sportit.

Vetëm 23 vjeç, Maradona arriti si një hero në një qytet të varfër dhe të pashpresë që i kujtoi Argjentinën e tij të lindjes dhe se ai po kërkonte njëfarë gëzimi për t’u kapur për të harruar vështirësitë. Dhe pas dy sezoneve mediokre, ‘Pelusa’ iu përgjigj shpresave të vendosura tek ai. Më 10 maj 1987, Napoli u shpall kampion i Italisë pasi përfundoi i pari me 42 pikë, tre më shumë se Juventusi. “Napoli është shtëpia ime”, pranoi Maradona, i cili menjëherë refuzoi Milanin e plotfuqishëm të Silvio Berlusconi për dashurinë e fanellës blu.

Edhe kur titujt dhe gëzimet sportive u lanë mënjanë, Maradona mbeti Maradona në Napoli. Asgjë nuk kishte ndryshuar në lidhje me atë që u largua nga Barcelona.

Festat me drogë dhe alkool dolën në dritë. Media e trajtoi si skandal faktin që, me gruan e tij shtatzënë Claudia, ai u shfaq një tjetër grua që pretendonte se po priste fëmijën e tij. Një djalë që shumë vite më vonë do të përfundonte ta njihte. Për më tepër, nuk u fsheh që kishte lidhje me mafien dhe drogën. Në 1991 ai doli pozitiv për kokainë pas ndeshjes kundër Bari dhe ai u pezullua për 15 muaj. Për më tepër, emri i tij ishte gjithmonë i lidhur me atë të Kamorrës.

FOTO GALERI
1/23

Top Channel