Pas më shumë se një dekade/ Sophia Loren i rikthehet aktrimit në moshën 86-vjeçare (FOTO)

23/09/2020 14:42

Sofia Loren do të rikthehet në kinema pas 11 vitesh mungesë.

Loren, tani 86 vjeç, do të shfaqet në dramën e pritshme të Netflix, The Life Ahead (Jeta perpara) që drejtohet nga i biri, Edoardo Ponti. Në film, Loren luan Madame Rozën, një hebreje që i mbijetoi holokaustit që ndihmon në rritjen e fëmijëve të një prostitute të vdekur, me të cilën ajo dikur ishte endur rrugëve. Ajo më pas lidh një miqësi të fortë me momon, një senegalez 12 vjecar, jetim, që përpiqet ti vjedhë asaj shandanët. Ky do të jetë adaptimi i dytë i novelës së Romain Gary, pas një filmi të 1977 që mori emrin e karakterit kryesor, në të cilin luante Simone Signoret.

Pas premierës në Romë, në tetor, filmi do të mund të shihet në Netflix një muaj më vonë. Loren ka fituar oskarin e parë në 1961 për rolin në filmin Two Women, ndërsa të dytin, në 1991, një oskar nderi për një karrierë të pasur me performanca të paharrueshme që i ka shtuar shkëlqim të përhershëm formës sonë të artit – thuhej në motivim. Aktorja thotë se ajo rrëmbeu shansin për të luajtur rolin në filmin e të birit, pasi ajo i kujtonte nënën e saj. Sofia Loren ka punuar me të birin dhe dy herë të tjera më parë, hera e fundit ishte në 2002 me Between Strangers. Edoardo Ponti, 46 vjecar, është fëmija i dytë i aktores me regjisorin Carlo Ponti, me të cilin ajo ishte e martuar që nga 1966 e deri në vdekjen e tij.

FOTO GALERI
1/10

Top Channel